Většina evropských států však usiluje o to, aby byly regulovány pouze velkoobchodní ceny, namísto maloobchodních, jak to původně navrhovala Evropská komise. Zástupci členských států připouští, že rozdíl mezi náklady na roaming jednotlivých operátorů a konečnými cenami pro zákazníka je příliš vysoký a ceny jsou mnohdy přemrštěné. Zároveň však panují obavy, že nucené snížení maloobchodních cen by vedlo ke zdražení jiných služeb.
Velké naděje ministři vkládají do německého návrhu. Němci budou od Nového roku EU předsedat po šest měsíců. Navrhují, že by mobilní operátoři měli nabízet speciální tarif, který by odrážel ceny nastavené Bruselem, ale měla by zůstat zachována svobodná možnost volby. Zákazník by si tak mohl vybrat, zda dá přednost jednotlivým nabídkám operátorů, nebo se rozhodne pro "regulovaný" tarif.
Evropská komise původně počítala s tím, že by lidé mohli v cizině volat za ceny jako ve své domovské zemi již od letních prázdnin příštího roku. S tímto termínem počítají i Němci, ale odborníkům se zatím nejeví jako příliš reálný. Celou věc se podle nich nepodaří uzavřít dříve než v druhé polovině roku 2007. Ceny by se tak mohly výrazně snížit až v roce 2008, případně i později.
Podle původních předpokladů komise by zákazník neměl za volání z ciziny domů či do jiné země EU platit více než 49 eurocentů (14 Kč) za minutu hovoru, za místní hovor v cizině 33 centů (9,40 Kč) a za přijímaný hovor 16,5 centu (4,70 Kč). Průměrná cena volání v EU se nyní pohybuje kolem 1,15 eura (32,80 Kč) za minutu, ale třeba klient z Malty platí za volání v Lotyšsku 2,75 eura (78,40 Kč) za minutu.
Roaming využívá asi 147 milionů obyvatel EU a výnosy činí asi 8,5 miliardy eur.