Někteří analytici přitom hodnotí akcie ČEZ ještě výše. Například Deutsche Bank oznámila zvýšení cílové ceny akcií ČEZ na 1170 korun z 998 korun a doporučila investorům nadále nakupovat. Deutsche Bank očekává rychlejší sbližování domácích cen elektřiny se západní Evropou a v příštích letech lepší ziskovost ČEZ než dosud předpokládala. Banka HSBC minulý týden ocenila akcie ČEZ dokonce na 1243 korun.
Hlavním důvodem růstu ČEZ je podle analytiků zdražování elektřiny, která dohání cenovou úroveň vyspělé části EU. "Dříve elektřina zdražovala třeba o dvě až tři procenta ročně, v posledních letech je meziroční růst velkoobchodních cen dvouciferný," poukázal Jakub Židoň z České spořitelny. ČEZ také posílil postavení v tuzemsku i ovládnutím Severočeských dolů a rozvodných energetických firem. Bez podpory hlavního majitele by pozice ČEZ tak silná nebyla. "Sociálnědemokratická vláda ČEZ určitě pomohla," souhlasil Židoň.
V posledních letech ČEZ úspěšně loví i společnosti v zahraničí. Naposledy uspěla skupina ČEZ v Bosně, kde bude investovat asi 1,5 miliardy eur, kolem 42 miliard korun, do výstavby nové uhelné elektrárny a rozvoje přilehlého dolu. Větší zahraniční projekt zatím česká firma nikdy neuskutečnila.
ČEZ je nejziskovější domácí firmou. Stát drží v ČEZ podíl 67,6 procenta. ČEZ z loňského zisku rozdělil akcionářům na dividendách téměř devět miliard korun, z nichž dostal stát přes pět miliard korun. Za letošek ČEZ očekává čistý zisk kolem 28,5 miliardy korun. ČEZ je největší akciovou emisí na pražské a varšavské burze a jeho tržní kapitalizace, což je součin vydaných akcií a burzovní ceny, převýšila 590 miliard korun.