Ke konci listopadu měla centrální banka na kontu minus 48 miliard korun. "V případě, že v prosinci nedojde k posílení či oslabení domácí měny, lze ke konci roku očekávat ztrátu zhruba ve stejném řádu jako ke konci listopadu," řekl Pavel Zubek z tiskového oddělení ČNB.
Na vině je posilující koruna, která v posledních měsících lámala jeden rekord za druhým jak vůči euru, tak vůči dolaru. ČNB totiž drží devizové rezervy převážně v eurech a dolarech. Pokud koruna během roku posiluje, devizové rezervy banky v přepočtu na koruny ztrácejí na hodnotě a promítají se do ztráty banky.
Za všechna předchozí léta dohromady už národní banka prodělává 106 miliard korun. Úkolem ČNB je ale starat se o inflaci, úroky a kurz, a ne ovlivňováním kurzu vydělávat. Přesto by se minimálně v době, kdy bude Česko měnit koruny za eura a ČNB předá své hlavní zbraně Evropské centrální bance, mělo zvážit, co s účetními ztrátami banky, píše MfD.
"Máme plán, jak si na tyto ztráty v budoucnu vydělat," uvedl Zubek. Plán spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že centrální banka má v pasivech peníze v oběhu, které nenesou žádný úrok. Na druhé straně bilance, v aktivech, má hlavně devizové rezervy, které jsou úročené. To znamená, že kdyby kurz neposiloval, banka by vydělávala.
Ekonomové nicméně očekávají, že vůči euru bude koruna posilovat i v příštích letech, připomíná MfD. Pravděpodobnější záchranou pro hospodaření banky tak může být hlavně kurz k dolaru.
Ten zachránil výsledek i loni, kdy skončila banka po pěti letech v plusu dvacet miliard. Vůči euru sice česká měna za loňský rok posílila o 1,5 koruny, ale vůči dolaru o 2,2 koruny oslabila.
Oproti poslednímu prosinci je nyní kurz vůči euru silnější o 1,1 koruny, vůči dolaru o 3,4 koruny. Podle propočtů ČNB posílení vůči euru o korunu znamená ztrátu zhruba 24 miliard korun.
ČNB není se svými ztrátami sama. Prodělává i banka na Slovensku či Evropská centrální banka.