Podle Kohouta existují signály, že mezi starými členskými zeměmi existuje tajná dohoda, že centrum Galilea by nakonec mělo skončit ve některé ze starých členských zemí. To by však bylo v přímém rozporu se závěry evropského summitu z roku 2003, kdy původní členské země EU přislíbili, že evropské agentury po rozšíření unie v roce 2004 budou směřovat právě do nových členských zemí.
"Pro nás je to nepřijatelné. Sliby se mají plnit," uvedl Kohout. Podle něj je zřejmé, že když kandidáti splnili požadované podmínky, mělo by sídlo nového navigačního systému skončit v nové členské zemi. Pokud by tomu tak opravdu bylo, ve hře by zůstali pouze dva favorité. Praha a slovinská metropole Lublaň. Ze starých zemí EU jsou mezi favority britský Cardiff, nizozemský Noordwijk a také Brusel.
Galileo bude konkurencí amerického systému GPS, který v 90. letech přinesl revoluci do možností navigace pro civilní sektor. Přinesl třeba řidičům možnost zahodit papírové atlasy a sledovat svou polohu na elektronické mapě na palubní desce.