"Vyzýváme odpovědné instituce k podpoře rozvoje naší ekonomiky. Neustálé posilování kurzu koruny snižuje příjmy všech exportérů a v konečné platnosti zhorší jejich výsledky a posílí zvyšování nezaměstnanosti," řekl Grund.
Vláda a ministerstvo průmyslu by podle exportérů mělo vytvořit mechanizmus, který by umožňoval ovlivňovat rozhodnutí ČEZ o zvyšování cen elektřiny. "Prudké tempo zvyšování cen ČEZ, které činí z ČR zemi, která má jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, nepochybně snižuje konkurenceschopnost naší ekonomiky," tvrdí asociace.
Vláda společně s ČNB by podle asociace měla také stanovit termín pro přijetí eura a závazný harmonogram kroků nutných k jeho přijetí. Obě instituce by také měly využít všech nástrojů k zabránění posilování kurzu koruny. "Absenci i verbálního vyjádření názoru a negativního hodnocení považujeme z jejich strany za neadekvátní k vážnosti situace a formou rezignace na jejich ústavní roli," řekl Grund.
Parlament asociace vyzvala k posunutí platnosti nového zákoníku práce, který prý svojí nedokonalou formou a diskriminujícími pasážemi vůči podnikatelům zasazuje těžkou ránu rozvoji českého průmyslu. Asociaci se také nelíbí platba nemocenské v prvních 14 dnech nemoci. Postihne nejvíce firmy s vysokým podílem žen a matek a povede k omezování těchto provozů a následnému propouštění, míní asociace.
Exportéři také vyzvali vládu k zastavení investičních pobídek a dotací firmám, které jsou montovnami a nepřinášejí moderní technologie.
Česká měna v pondělí posílila na 27,87 Kč za euro, a vyrovnala tak svůj rekord vůči společné evropské měně z počátku listopadu. Vůči dolaru koruna v pátek vytvořila rekord 20,93 Kč/USD. Letošní posílení kurzu koruny podle Grundova dřívějšího vyjádření připraví letos firmy z asociaci o několik miliard korun.