Mitvol sdělil, že zvýšit odhad škod mu doporučili západní právníci spolupracující s jeho úřadem. Úřad vede proti Shellu a dalším západním firmám v podobných projektech těžby surovin kampaň již několik měsíců. Pozorovatelé se domnívají, že nejde ani tolik o ekologii, jako o snahu Kremlu získat v kontraktech z 90. let výhodnější podmínky a přímý podíl státu.
Informované zdroje v pondělí agentuře Reuters sdělily, že Shell nabídl ruskému plynárenskému monopolu Gazprom předání většinového podíl na projektu Sachalin-2. To je v současnosti největší projekt těžby a zpracování zemního plynu na světě v hodnotě 22 miliard dolarů. Ruská vláda na tomto projektu nemá žádný podíl a uplatněním návrhu Shellu by nad ním získala kontrolu prostřednictvím Gazpromu, který je již z většiny vlastněn státem.
Gazprom návrh Shellu potvrdil, řekl však, že se k němu ještě nevyjádřil. Dodal také, že nejprve bude nutné vyřešit ekologické problémy. Shell má na projektu Sachalin-2 podíl 55 procent a je jeho provozovatelem. Spor o Sachalin je jedním z problémů, který nyní zhoršuje vztahy mezi Británií a Ruskem.
Práce na projektu Sachalin-2 jsou již prakticky dokončeny. Hrozby odejmutí licence, pokut a soudních sporů však zatím brání nastartovat produkci. Sachalin-2 má produkovat stlačený zemní plyn a jeho kapacita má být 9,6 milionu tun ročně.