Letošní nárůst zásoby je dán hlavně loňskou velmi nízkou zásobou, kdy tehdejší sklizeň byla kvůli jarním mrazům nejnižší za posledních deset let. "V porovnání s pětiletým průměrem je nynější zásoba o tři procenta nižší," řekl Ludvík.
Současnou poptávku po jablkách ovocnáři hodnotí jako dobrou. "Přes velkou sklizeň na zahrádkách se neprojevilo velké samozásobení lidí. Kvalita jablek ze samozásobení byla jednou z nejhorších v posledních letech a ve většině případů jablka skončila v moštárnách nebo shnila," řekl Ludvík.
Farmářské ceny českých jablek se nyní podle odrůdy a kvality pohybují od osmi do 15 korun za kilogram. "Cena je proti loňsku mírně vyšší a pokrývá náklady na pěstování a distribuci," řekl Ludvík. Spotřebitelé pak česká jablka v obchodech kupují v rozpětí od 14 do 25 korun za kilogram, což je meziročně asi o pět procent více.
Letos větší část jablek než obvykle skončila ve zpracovnách. Důvodem bylo vyšší poškození od krupobití, v některých oblastech pak menší velikost ovoce nebo vyšší výskyt strupovitosti. Menší zásoba tak je v severních Čechách a na jižní Moravě.
Pěstitele ve středních a východních Čechách problémy nepotkaly. "Letošní sklizeň vzrostla o 31 procent na rekordních asi 7750 tun jablek při velmi dobré kvalitě," řekl Jiří Fišer z vedení Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku, které je největším pěstitelem jablek v zemi.
Nadprůměrná zásoba jablek je u odrůd Šampion, Rubín a Jonagold, naopak nižší je zásoba především u odrůdy Golden Delicious. Hlavní česká odrůda Idared je skladována na průměrné úrovni a tvoří asi 48 procent zásoby.