Odklad podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) umožní financovat od ledna nový zákon o sociálních službách, neboť z přebytku nemocenského pojištění bude možné přesunout chybějící tři miliardy korun na dotace rozdělované prostřednictvím krajů. Sněmovna o tomto přesunu bude rozhodovat ve středu v rámci schvalování státního rozpočtu.
Díky ročnímu odložení by podle Nečase příjmy z nemocenského pojištění dosáhly v příštím roce 42,6 miliardy korun a výdaje zhruba 35 až 36 miliard korun, což by znamenalo přebytek ve výši zhruba sedmi miliard korun. Odklad podle ministra také umožní zaměstnavatelům i orgánům nemocenského pojištění lépe se připravit na nový systém.
Kdyby novela nebyla do konce roku přijata, firmy by od ledna vyplácely nemocenskou svým pracovníkům po první dva týdny jejich choroby. Za to by jim klesly odvody státu, který by tak ale přišel v příštím roce o 4,1 miliardy korun, uvedl Nečas. Sněmovna proto počátkem listopadu schválila novelu, podle níž podniky měly dávky vyplácet, ale odvody by zůstaly na nynějších 3,3 procenta a stát by pak firmám výdaje vrátil. Procento odvodů by se postupně snižovalo v letech 2008 a 2009 a spolu s ním by klesaly i náhrady nákladů od státu. Poslanci tehdy odmítli roční odklad na zavedení změn, který prosazovala ODS.
Nečas a jeho předchůdce Zdeněk Škromach (ČSSD) se však poté dohodli na tom, že postupné změny v systému nemocenské by začaly platit až od roku 2008, což následně schválil Senát. V roce 2008 tak mají odvody klesnout z nynějších 3,3 procenta na 2,3 procenta a stát má firmám vracet polovinu výdajů na nemocenskou. O rok později se mají odvody snížit na 1,4 procenta a stát by již nevracel podnikům nic.
Proti senátní verzi protestovali komunisté, podle nichž by třímiliardovou dotaci krajům zajistilo i přijetí původní sněmovní verze novely. Václav Exner neúspěšně navrhoval projednávání senátní verze odložit kvůli posouzení oprav v textu předlohy.