Prodeje energií se kvůli teplu snižují, lidé mohou ušetřit

13.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. prosince (ČTK) - Díky letošnímu teplému podzimu mohou lidé ušetřit až několik set korun za teplo. Topná sezona totiž začala zhruba o měsíc později než obvykle. Domácnosti tak topí přibližně o čtvrtinu méně než loni touto dobou. Nižší odběry potvrzují také energetici a plynaři. Vzhledem k tomu, že první tři měsíce roku byly velmi studené, nepočítá ale většina podniků s celoročně nižšími prodeji a zisky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi distributory energie.

"Odběr je závislý na venkovní teplotě a když je teplo, je nižší spotřeba. Ale zase méně zaplatíme za plyn," řekl jednatel městské teplárenské společnosti KH Tebis Kutná Hora Vladimír Gajdoš. Problémy v hospodaření firmy, která zásobuje zhruba polovinu dvacetitisícového města, by to podle něj způsobit nemělo, odběratelé naopak ušetří.

Plzeňská teplárenská, která je největším zdrojem tepla v západních Čechách, prodá zhruba stejně tepla jako loni, tedy téměř čtyři miliony gigajoulů. Na letošní rok ale měla firma vyšší plán prodeje, který zcela jistě nesplní. S nízkým prodejem tepla si ale neláme hlavu, protože místo něj vyrábí elektřinu, kterou bez problémů prodává ČEPS a ČEZ.

V komplikované situaci je ale například Karlovarská teplárenská společnost, která teplo odebírá od Sokolovské uhelné dálkovým přivaděčem a teprve potom ho dále distribuuje odběratelům. Nemůže tedy oproti jiným teplárnám ušetřit alespoň za palivo. "Finanční propad je od počátku října obrovský. Ztrátu zatím odhadujeme kolem devíti milionů korun. Z celkového ročního plánovaného výsledku hospodaření to jsou zatím necelá tři procenta," uvedl ředitel teplárny Roman Miarka. Obává se, že by se konečná ztráta mohla vyšplhat až ke 14 milionům korun. Reálně hrozí, že místo plánovaného zisku kolem tří milionů až čtyř milionů korun by mohla skončit společnost v lepším případě na nule, v horším pak ve ztrátě.

Teplárna United Energy, která zásobuje teplem města Most a Litvínov, snížila v první prosincové dekádě meziročně dodávky o 23 procent. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která teplem v krajském městě zásobuje přes 24.000 domácností, eviduje za listopad meziroční snížení dodávky asi o osm procent. Teplárna společnosti ČEZ ve Dvoře Králové nad Labem vykázala za listopad meziroční pokles dodávky o 18 procent.

Opatovická elektrárna, která je největším dodavatelem tepla v Parbubickém kraji, větší pokles dodávek nepředpokládá. Teplárně v Hlinsku na Chrudimsku poklesl prodej od září oproti stejnému období loňského roku o 15 procent. Teplárna v Přelouči na Pardubicku měla v listopadu vlivem tepla o třetinu nižší odběr než ve stejném měsíci loni.

Dodavatele tepla trápí i postupující zateplování domů a bytů, které sníží odběry dlouhodobě. "Pokud se starší objekt zateplí, může se dosáhnout úspory až 20 procent. Když se vymění okna, tak se spotřeba tepla sníží o dalších asi 20 procent," uvedl ředitel teplárny v Hlinsku na Chrudimsku Petr Věrtelář.

Teplé počasí způsobuje starosti i prodejcům zemního plynu. Přestože se ho v Česku za letošní tři čtvrtletí spotřebovalo meziročně více zhruba o tři procenta, za celý rok to podle odhadů Bilančního centra bude o procento méně. Celkem by letošní domácí spotřeba měla činit asi 9,5 miliardy metrů krychlových plynu, a bude tak klesat již třetím rokem.

Společnost RWE Transgas, která ovládá asi 80 procent českého trhu, prodala letos v listopadu oproti stejnému měsíci v loňském roce o 13 procent méně zemního plynu. "Tento pokles je způsoben téměř výhradně vlivem teplejšího počasí," sdělil mluvčí firmy Martin Chalupský. Doplnil, že pokud spotřebu ve srovnávaných měsících přepočítáme na stejnou teplotu, téměř se neliší.

Končící podzim je podle meteorologů nejteplejší za posledních 45 let. Dlouhodobý teplotní normál činí v listopadu 3,2 stupně Celsia, letos se ale průměrná teplota dostala o tři stupně výš. Mimořádně teplý je dosud i prosinec.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK