ČTÚ příští rok vypíše tendr na operátora sítě pro TV v mobilech

13.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. prosince (ČTK) - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v příštím roce vypíše tendr na operátora sítě pro provozování digitálního TV vysílání přijímatelné v mobilních telefonech (označovaného jako DVB-H). Účastníkům semináře o technickém plánu přechodu na digitální vysílání to dnes řekl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

ČTÚ si podle Dvořáka nechal vypracovat studii, podle jejíž první verze je zřejmé, že úřad bude moci v příštím roce vypsat výběrové řízení na dvě digitální sítě. Kromě sítě pro televizi v mobilních telefonech vypíše úřad podle Dvořáka i tendr na operátora regionálního digitálního TV vysílání.

Dvouměsíční testy digitální televize v mobilních telefonech zahájil v říjnu mobilní operátor T-Mobile spolu s mateřskou firmou Radiokomunikace. S komerčním spuštěním služby firma počítá v roce 2007, uvedli již dříve zástupci společností.

T-Mobile službu poprvé předvedl loni na veletrhu Invex. Podobnou službu loni představili předchůdci Telefóniky O2, Český Telecom s dceřiným Eurotelem. V prosinci pak začal Eurotel nabízet televizní vysílání prostřednictvím UMTS. Vodafone podobnou službu v tuzemsku nenabízí.

Zavádění televize v mobilech by mohly provázet menší problémy než u digitální zemské TV (zkráceně DVB-T). Zatímco technický plán přechodu na DVB-T, který ČTÚ zpracoval, není vynutitelný sankcemi, v případě sítě pro DVB-H, jíž se technický plán přechodu netýká, je úřad podle jeho šéfa v jiné situaci.

Dvořák uvedl, že pokud bude ČTÚ postupovat podle zákona o elektronických komunikacích, může úřad vybranému operátorovi určit celou řadu povinností souvisejících s pokrytím a s časem, ve kterém bude mít za úkol pokrytí dosáhnout. "A máme tam možnost příslušných sankcí, což v případě technického plánu přechodu nemáme," poznamenal Dvořák.

Technologie DVB-H je velmi podobná standardu DVB-T pro pozemní digitální vysílání, který startuje i v ČR. DVB-H je však lépe uzpůsobena pro pohyb přijímače a navíc umožňuje přijímat až 40 programů, což je až desetinásobek proti uvažovanému množství v rámci jednoho multiplexu pozemního vysílání. Proti mobilnímu UMTS není omezená počtem připojených uživatelů, její nevýhodou však je menší komfort pro interaktivní služby.

První testy digitální televize přes mobil proběhly v roce 2004 v Německu. O dva roky později spustil italský operátor TIM první komerční síť, ve které během měsíce získal 100.000 uživatelů. V současnosti technologii testuje 24 států a osm oznámilo komerční spuštění na příští rok.

Česká republika stojí také před nástupem digitálního zemského TV vysílání (zkráceně DVB-T). V současné době pokrývá signál DVB-T Prahu, Brno, Ostravu, Domažlice a jejich okolí, podle návrhu ČTÚ by měla být celá republika pokryta do roku 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK