"Výhled do křišťálové koule je zamlženější než kdykoliv předtím," uvedl dále Hadroušek, přičemž výkonnost akcií na pražské burze nechtěl pro příští rok vůbec odhadovat. Do konce letošního roku již neočekával výrazné snížení současného zhruba desetiprocentního růstu a na počátku roku 2007 pak nepočítal s posílením, ke kterému často v minulosti docházelo. "V lednový efekt tentokrát nevěřím," mínil.
Vše vychází ze stavu největší světové ekonomiky Spojených států, která ovlivňuje burzy celého světa včetně pražské. Americká ekonomika na jedné straně nabízí solidní růst, na straně druhé se ale objevilo několik známek zpomalování.
Možným rizikem americké ekonomiky je slabý dolar, panuje nejistota kolem vývoje úrokových sazeb a inflace, otázkou je pohyb cen ropy a komodit obecně. "Předpokladem dobré výkonnosti akcií je, že sazby v USA neporostou a tamní ekonomika nezpomalí," doplnil.
Hadroušek proto investorům doporučoval zaměřit se více na odvětví a jednotlivé akcie. Na americkém trhu dával přednost technologickým a počítačovým firmám, například akciím společnosti Intel. Z nabídky pražské burzy zvolil akcie společností Telefónica O2 a Unipetrol.
Akciové trhy po celém světě od roku 2002 pozoruhodně vydělaly. Například ruské akcie zhodnotily každou investovanou stokorunu pětkrát, indické a akcie obchodované v Praze zhruba dvakrát, německé akcie 1,5krát a americké akcie si polepšily o přibližně 80 procent.
S každým dalším posílením se ovšem zvyšuje pravděpodobnost obratu a vysokých ztrát. Delší dobu totiž rostly akcie jen v letech 1990 až 1998 a potom v období od roku 1923 do roku 1929. Na konci první zmíněné série byla technologická bublina a po druhé zmíněné úspěšné vlně byla vleklá světová hospodářská krize, upozornil Hadroušek.