"Podnikání potřebuje stabilní prostředí, a to může zajistit jen stabilní vláda," řekla ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. Průtahy kolem jejího sestavení se podle ní nepříznivě projevily například kolem projednávání nedostatků nového zákoníku práce a opožděným předkládáním prováděcích předpisů. "Ty přitom na zaměstnavatele a podnikatele kladou velké nároky a přinášejí finanční i organizační změny, na které podnikatelé neměli čas se připravit," dodala.
Nejistotu zvyšuje mnohdy rozporuplný postup v legislativě, míní výkonný tajemník Unie malých a středních podniků Petr Víšek. "Podnikatelé už dnes mají problémy sehnat kvalitní a spolehlivé pracovníky a kampaň spojená se zákoníkem vytváří bohužel atmosféru, ve které si zaměstnanci myslí, že si s novým předpisem budou moci dělat, co chtějí," poznamenal Víšek.
Ani tři týdny před koncem roku nebylo jasné, jak se od ledna bude platit nemocenská. Teprve v úterý padlo rozhodnutí o tom, že nemocenskou bude lidem vyplácet stát místo firem ještě v příštím roce. Novelu dostane ještě k podpisu prezident Václav Klaus. Nový systém, podle něhož by po první dva týdny nemoci vypláceli pracovníkům náhradu mzdy jejich zaměstnavatelé, by se tak měl spustit až v roce 2008.
Výsledkem nejistoty je podle podnikatelů odkládání nezbytných reforem i některé nekoncepční postupy v záležitostech, které se musejí řešit vůči zahraničí nebo EU. "Pokud nečinnost politiků odsune termíny, kdy budou firmy moci začít čerpat evropské dotace pro období 2007-2013, bude hrozit, že se peníze buď nedočerpají, nebo vyhodí za nekvalitní projekty v závěru uvedeného období," varoval prezident Středního podnikatelské stavu Zdeněk Somr.
Problémem je podle podnikatelů také stagnace resortů, které nepředkládají v dostatečné míře zákonné normy, které by přispěly ke zlepšování podnikatelského prostředí. "Pokud by takovým stylem fungovala soukromá firma, pak by po půlročním hledání konsenzu uvnitř vrcholového managementu již nebylo o čem jednat. Společnost by do té doby zkrachovala," podotkl tajemník úřadu Hospodářské komory Vladimír Šiška. "Stát si tento 'luxus' dopřává, měl by si ale uvědomit, že přímo úměrně průtahům roste znechucenost občanů, a tedy i podnikatelů, kteří celý proces svými daněmi 'sponzorují'," uzavřel.