Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) upozornil, že by mohlo jít o kartel při společném určování cen. "Informace o možné koordinaci nemáme, nelze ale vyloučit, že se prohlášení stane podnětem k šetření," uvedl Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS.
Chovatelé teď utratí víc za krmivo i energie. Výkupní cena však zůstává stejná a je nižší než v sousedních zemích. Například v Rakousku se kilogram vykupuje za 20,30 až 20,50 Kč, podotkl Rada. Někteří chovatelé se proto už nyní orientují na zahraniční porážky a pokud se po Novém roce situace nezmění, přejdou na zahraniční trhy i ostatní producenti, varují firmy s tím, že je v cizině o českou drůbež zájem.
Na ztráty chovatelů upozornila v listopadu i Agrární komora. Varovala, že kvůli nízkým výkupním cenám klesne domácí produkce a vzroste dovoz. To bude prý znamenat propouštění a další přebytky obilí, které se nevyužije jako krmivo.
Cena krmiva stoupla v posledních týdnech skoro o korunu. "Už je navíc signalizován další nárůst ceny krmiva počátkem roku 2007 o pět až 15 procent," uvedl Rada. Podle něj by měly firmy za výkup platit od začátku roku každý měsíc asi o 50 haléřů více, až se cena dostane k 21 korunám. Přiznává, že ideální cena by byla kolem 22 korun.
Zákazníci by však změny ve výkupech nemuseli vůbec poznat, míní. Marže obchodníků jsou prý takové, že by navýšení výkupní ceny zvládli bez změn koncových cen. Za prohlášením stojí firmy Agroproduct, Sušárna Pohořelice, Zemědělské družstvo Roštýn, ZEVA Chlístovice, Zemědělské družstvo Petřín, Agrodružstvo Jevišovicea Promt Modřice. Dohromady vyprodukují ročně skoro 50.000 tun drůbežího masa.