Vláda Roberta Fica chtěla ještě do konce roku podpořit asi 40 firem, protože od příštího roku budou v Evropské unii platit pro státní pomoc přísnější pravidla, a některé podniky by tak již nemusely nic dostat. Zatím kabinet podpořil necelé dvě desítky investičních projektů.
Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek dnes potvrdil, že další projekty bude vláda posuzovat za týden. Připustil však, že pomoc nakonec možná nedostanou všechny z původní čtyřicítky firem. "Některé (projekty) jsme vrátili; ministerstvo hospodářství nesouhlasilo s takovou finanční podporou, jakou žádali investoři," řekl ministr novinářům.
Necelou polovinu celkové podpory tvoří daňové úlevy. Nejvíce z dnešního balíku, 496 milionů Sk, dostane od státu Johnson Controls, který v Lučenci začal vyrábět automobilové součástky. Visteon, který v Nitře chystá výrobu komponentů pro automobilku Kia Motors, dostane přibližně 415 miliónů Sk.
S další pomocí navíc může počítat i Kia, která chce v Žilině rozšířit výrobu motorů. Kia by podle Jahnátka měla dostat pomoc ve výši 15 procent z plánované nové investice, která má hodnotu osmi miliard korun a vytvoří nových 400 pracovních míst. Novou investiční smlouvu s automobilkou o rozšíření výroby automobilů a motorů však ještě musí schválit Evropská komise.
Švédské SCA Hygiene vláda udělí pro její závod pomoc celkem 200 miliónů Sk. Zbylou trojici podpořených firem tvoří dánský Unomedical, který zahájil výrobu zdravotnických pomůcek v Michalovcích, a brazilský CRW společně s italským S.I.T.E.M, které budou působit ve Spišské Nové Vsi.
Kabinet dnes rozhodoval i o postupu vůči korejskému Samsungu, který uvažuje o vybudování závodu na výrobu LCD obrazovek. Podle schváleného materiálu uvolnila vláda na přípravné práce pro možnou investici 124 miliónů korun.