Jan Šulc z SOS dnes ČTK řekl, že hudební skladby stažené z internetu lze kvůli elektronické ochraně DRM přehrát pouze na omezeném množství počítačů. Také počet kopií pro vlastní potřebu je podle něj omezený, a tyto hudební soubory navíc nelze kvůli jejich ochraně přehrát na řadě zejména levnějších mp3 přehrávačů. Šulc upozornil, že uživatelé nemohou změnit datový formát hudebního souboru na jiný, který jejich přehrávače podporují.
SOS tvrdí, že taková ochrana nepřiměřeně omezuje spotřebitele při používání legálně pořízené hudby. "V případě, že spotřebitel zaplatí za stažení hudby částku, která jistě není zanedbatelná, měl by ji obdržet v takovém formátu, aby s ní mohl nakládat jako s jiným hudebním nosičem. Samozřejmě v rámci volného užití pro vlastní potřebu," uvedl Šulc.
Podobná omezení podle Šulce mohou spotřebitele odradit od legálního nákupu hudby, a složitá technická ochrana navíc zvyšuje cenu nahrávek. "V konečném důsledku to může nelegální trh s hudebními soubory naopak podpořit," upozornil Šulc.
Marketingový ředitel portálu i-legalne.cz Petr Peřina nesouhlasí s tvrzením SOS, že ochranná opatření DRM omezují spotřebitele. "Systém DRM umožňuje každému zákazníkovi vytvořit si ze zakoupených digitálních verzí skladeb klasické hudební CD, a to pět až deset kopií, což považujeme za dostatečné a vůči zákazníkovi velmi vstřícné pravidlo," řekl dnes ČTK Peřina. Dodal, že systém lidem také dovoluje si skladbu či celé album stáhnout z internetu několikrát například tehdy, když uživatel kvůli poškození počítače přijde o uložená data.
Systém DRM je podle Peřiny podmínkou mezinárodních hudebních vydavatelů a majitelů autorských práv. "Bez tohoto systému by neuvolnili k prodeji v digitální formě ani jednu jedinou písničku. Internetové servery s digitální hudbou, jako je i-legalne.cz, musí tento požadavek respektovat," upozornil Peřina, podle kterého tato ochrana digitální hudby funguje na celém světě. "Zákazníky upozorňujeme, že zakoupenou hudbu lze přehrát na přehrávačích označených symbolem Playsforsure.com," dodal Peřina.
Zájem o stahování hudby z internetu se postupně zvyšuje. Například portál www.i-legalne.cz za první den po spuštění navštívilo přes 150.000 lidí. Kolik písniček si však stáhli, jeho provozovatelé zatím neuvedli. Spokojeni jsou se svými výsledky provozovatelé konkurenčního portálu www.allmusic.cz. Po spuštění projektu zaznamenali 50 objednávek za den, jejich počet stále stoupá. "Pokud bude pokračovat stávající trend, tak překročíme psychologickou hranici pěti set objednávek denně ještě před koncem roku 2006," řekl v listopadu Vladimír Švehla, marketingový manažer firmy Vltava Stores, která portál provozuje.
Hudební fanoušci v Česku dosud neměli až na výjimky možnost z internetu stahovat hudbu legálně, tedy s ošetřenými autorskými právy. Legální stažení několika set písní nabízely od roku 2004 například stránky Českého Telecomu Starzone, které se ale orientovaly spíše na filmy. Nyní již nástupnická firma Telefónica O2 projekt nepodporuje. Celosvětově nejrozšířenější službu pro legální stahování hudby i-Tunes zatím její provozovatel, americká společnost Apple, do východní části Evropy nerozšiřuje.
Hudba stahovaná prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu se v současnosti na celkovém prodeji světových vydavatelství podílí zhruba deseti procenty. V roce 2010 by měl tento podíl vzrůst zhruba na čtvrtinu. Vydavatelské firmy očekávají, že CD budou ještě po řadu let znamenat hlavní zdroj jejich příjmů.