Aktuálně.cz: Žalobců na stát kvůli nájemnému přibývá

14.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. prosince (ČTK) - K žalobě na stát kvůli nájemnému u soudu ve Štrasburku přibývá týdně deset až patnáct nových "žalobců". Česku tak hrozí, že případná prohra v soudním sporu s majiteli domů u Evropského soudu pro lidská práva bude pro stát dražší než byly původní předpoklady. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Původní termín pro připojení k žalobě na český stát vypršel už před dvěma měsíci. Tlak dalších majitelů domů ale nyní podle serveru přiměl Občanské sdružení majitelů domů k tomu, aby původně oznámenou uzávěrku pro odeslání stížností do Štrasburku zrušilo. Týdně se tak nyní na sdružení obrátí deset až patnáct majitelů domů, kteří se chtějí připojit k žalobě na stát.

"Jde o desítky lidí, zájem je opravdu velký. Proto jsme se rozhodli znovu připojení k žalobě umožnit," řekl Aktuálně.cz místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin.

Podle ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče stoupající počet stížností majitelů bytů svědčí o tom, že deregulace nájemného zastavená v roce 1998 prodloužila trvání pokřiveného trhu s byty. "Zcela logicky má nyní každý majitel bytu dojem, že má nárok na náhradu ztrát, které mu takto mohly vzniknout," řekl Aktuálně.cz.

Ve sporu jde o miliardy korun a čím více bude žalob, tím vyšší škoda státu hrozí. V případě, že soud rozhodne, že je regulace nájemného poškodila, chtějí majitelé domů po českém státu žádat až 50 miliard korun. Roční ztráta majitelů bytů s regulovaným nájemným byla podle výpočtů společnosti Patria Finance v loňském roce 21,6 miliardy korun.

Pravděpodobnost prohry státu u štrasburského soudu přiznává analýza ministerstva pro místní rozvoj nebo ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Názor právních expertů je takový, že je zde výrazné riziko, že Česká republika může být neúspěšná," uvedl Pospíšil.

Vláda se proto s majiteli domů pokusila dohodnout. "Ministr pro místní rozvoj dostal od vlády za úkol s námi jednat a pokusit se o mimosoudní smír. Protože kabinet zatím nic nenavrhl, tak tento pokus nemá žádné pokračování," řekl serveru Dellin. To, že k dohodě nedošlo, potvrdil také Gandalovič. "Stát dost dobře nemůže vyplatit 50 miliard korun bez jakékoliv bližší konkretizace této sumy a to jen proto, že někdo řekne, že je to jeho škoda," řekl Aktuálně.cz ministr.

Podle něj stát stále čeká na to, jestli majitelé domů přesně vyčíslí škody, které jim regulované nájemné způsobilo. "Asi bude nejrozumnější vyčkat, jak ve věci rozhodne Evropský soud pro lidská práva," uvedl Gandalovič.

Ten také potvrdil, že politici nyní připravují podklady pro co nejúčinnější obranu u Evropského soudu. "Věříme, že připravené nové znění občanského zákoníku, které přetrvávající deformaci z velké části odstraňuje, naši pozici výrazně zlepší," dodal ministr.

Zatím není jasné, kdy se štrasburský soud začne žalobami českých vlastníků zabývat. Stížnosti z Česka sice získaly podle Dellina prioritu, zatím soud ale neudělal žádné konkrétní kroky, které by nasvědčovaly tomu, že začne české stížnosti brzo projednávat. Soud zatím například nevyzval českou vládu k tomu, aby se k problému vyjádřila, napsal server.

Precedentní případ polské majitelky domu Marie Hutten-Czapské, která letos vyhrála svůj spor s Polskem o regulované nájemné, štrasburský soud rozhodl až po sedmi letech od podání stížnosti, připomněl server.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK