Server www.tzb-info.cz letos na počátku roku těsně po ohlášeném zdražení upozornil, že nárůst ceny elektřiny u některých sazeb je i více než 25 procent, i když průměrné zdražení avizované ERÚ bylo necelých devět procent. Letos se situace bude opakovat, byť s jinými čísly, píše Aktuálně.cz.
Z devíti sazeb jsou podle analýzy pod hranicí průměru jen dvě. Naopak domácnosti se zbylými sedmi sazbami dostanou účet s navýšením v rozmezí 8,3 až 13,5 procenta.
Nejvíce podraží elektřina odebíraná za takzvanou dvoutarifovou sazbu ve víkendovém režimu, tedy D61d. Účet za tento typ sazby se zvýší o 13,5 procenta, tvrdí analýza. Typická domácnost v této sazbě spotřebuje 600 kilowatthodin ve vysokém tarifu a 7500 kilowatthodin v nízkém tarifu, a tak si na příští rok namísto necelých 16 tisíc bude muset připravit o dva tisíce navíc.
Jedna z nejběžnějších sazeb - D45d, kdy má domácnost přímotopy nebo elektrické ústřední vytápění, spotřebuje podle expertů ve větším rodinném domě zhruba 500 kilowatthodin ve vyšším tarifu a asi 23.500 kWh v nízkém tarifu ročně - se zvedne o 8,3 procenta. Obyvatelé takového bytu či domu budou muset z peněženky vytáhnout za celý rok o zhruba 3,5 tisíce víc než letos, kdy za elektriku zaplatili 44 tisíc.
Nejmenší nárůst (o 6,2 procenta) čeká sazbu D35d pro akumulační elektrické vytápění, i tak to ale při letošní platbě 42 tisíc znamená příští rok tři tisícovky navíc.
Už jen jediná sazba roste méně než průměr, a to D02d. "To je ale dlouhodobě chráněný odběr, kterým se pravidelně koriguje průměrné procento růstu," upozorňuje autor komentáře k analýze Jan Kaiseršat.
V analýze loňského zvyšování cen byly navíc rozpory mezi čísly uváděnými regulátorem a odborníky z webu o stavebnictví a energetice.
Konkrétní příklad: Úřad považoval za typickou domácnost, která užívá sazbu D45, tu, jež spotřebuje ročně 410 kilowatthodin ve vysokém (dražším) tarifu a 9740 kWh v nízkém tarifu.
Konkurenční analýza ale tvrdila, že běžnější je spotřebovat 500 kWh ve vysokém a 26000 kWh v nízkém tarifu. Podle ERÚ by se účty této domácnosti zvýšily o 7,7 procenta, druhá varianta hovoří o 24,2 procenta.