ANALÝZA-Fed by měl kromě dat o inflaci sledovat též peníze

23.10.2006 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jennifer Ablanová

NEW YORK, 23.října (Reuters) - Americká centrální banka (Fed) dala jasně najevo, že pozorně sleduje "data". Ekonomové a investoři však poslední dobou sledují také peníze.

Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> i další hlavní akciové ukazatele letos zatím impozantně rostou. Stejně tak ceny spekulativních dluhopisů a cenných papírů na rozvíjejících se trzích. V některých případech dokonce ceny aktiv dosáhly rekordních úrovní.

To naznačuje, že nehledě na zvyšování úrokových sazeb a obavy z hromadných výprodejů světový finanční systém stále překypuje likviditou.

A nejde jen o překonání hranice 12.000 bodů u indexu Dow Jones. Ceny spekulativních dluhopisů za uplynulý rok stouply o více než 8 procent, dluhopisy na rozvíjejících se trzích přidaly asi 7,5 procenta, akciový index Standard & Poor's 500 <.SPX> vzrostl o více než 11 procent a tituly s nízkou kapitalizací si polepšily o více než 15 procent.

Na druhé straně úvěrového spektra pak 30leté americké dluhopisy vykázaly celkové negativní výnosy přes 3,50 procenta a 10leté dluhopisy měly negativní výnosy 0,01 procenta.

"Když v těchto dnech pozoruji chování trhu, nemohu se zbavit představy soutěžících v závodě v pojídání koláčů, kteří se jimi ládují rychleji, než je dokážou rozžvýkat nebo spolykat," uvedla ve své poslední zprávě ekonomka a finanční analytička Stephanie Pomboyová ze společnosti MacroMavens v New Yorku.

"Do konce roku zbývá jen 10 týdnů a investoři se nesmyslně cpou nekalorickými, vysoce rizikovými aktivy - v naději, že si domů odnesou cenu v podobě dvojciferného výnosu."

Od začátku čtvrtého kvartálu klesly výnosy ze spekulativních dluhopisů o 30 bazických bodů, zatímco výnosy z dluhopisů hodnocených investičním stupněm o 13 bazických bodů stouply, všímá si Pomboyová.

"Do riskantních orgií takového rozsahu šli investoři naposledy v dubnu. Jak víte, to byl ten měsíc hned před květnem," připomněla Pomboyová. "Všichni si pamatujeme, jaké to bylo padat z tak sladkých výšin."

V květnu a červnu totiž rizikové spekulativní dluhopisy, obligace na rozvíjejících se trzích a další exotické cenné papíry zasáhly prudké výprodeje, podnícené obavami z inflace.

A tyto obavy by mohly finanční trhy rozhodit znovu. Jelikož jádrový index spotřebitelských cen, jenž vylučuje volatilní ceny potravin a energie, ve Spojených státech v září meziročně vyskočil o 2,9 procenta, snižování úrokových sazeb, které mnozí očekávali, by mohlo být odloženo daleko do roku 2007.

Růst jádrových cen o 2,9 procenta výrazně překračuje komfortní mantinely americké centrální banky v rozmezí 1,5 až 2,5 procenta.

Zdá se však, že komfortní inflační práh Fedu, respektive jeho nedodržení, působí ještě větší starosti, když se na něj podíváme z jiné stránky.

"Celý problém spočívá v tom, že představitelé Fedu definují inflaci až příliš úzce," řekla Pomboyová. "Dívají se jen na inflaci v ekonomice. Mezitím nafukovali jednu bublinu za druhou u aktiv, zvláště v bytovém sektoru, kde dochází k deflaci cen."

Dan Fuss, místopředseda společnosti Loomis Sayles, souhlasí: "Svět je stále zaplaven likviditou", jak je vidět na finančních trzích.

V současné době byl však dopad likvidity, který by se za normálních okolností přelil do běžné spotřeby, částečně přesměrován do spotřeby na finančním trhu, dodal Fuss. Právě z toho důvodu by Fed neměl sledovat jen makroekonomická data, ale také peníze.

Pomboyová to shrnula takto: "Pokud se finanční aktiva začnou potýkat s deflací stejně jako ceny v bytovém sektoru a Fed se bude koncentrovat jen na ekonomickou inflaci, pak bude banka v pěkné bryndě, i když inflace začne zpomalovat."

((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK