Martin Dokoupil
BRATISLAVA, 31.října (Reuters) - Vývoz automobilů zřejmě pomůže zbrzdit rostoucí schodek běžného účtu Slovenska a přiláká investory ke slovenské měně, která navzdory hrozícímu obratu sentimentu na rozvíjejících se trzích vystoupá na nová rekordní maxima vůči euru.
Slovenská koruna si letos vede ze středoevropských měn nejlépe a v posledních dvou měsících lámala takřka denně nové rekordy vůči euru, podpořena chutí hráčů na trhu investovat na rozvíjejících se trzích a rozptýlením obav, že je kvůli agendě nové levicové vlády ohrožen cíl přijetí eura v roce 2009.
Měnu povzbuzují také naděje, že očekávaný prudký nárůst vývozu automobilů zkrotí deficit na běžném účtu platební bilance, jenž byl loni s 8,6 procenta hrubého domácí produktu nejvyšší ve střední Evropě.
"Slovenská koruna patří mezi nejoblíbenější měny investorů, kteří momentálně chtějí vkládat kapitál do rozvíjející se Evropy a Asie," řekl Caio Natividade, měnový stratég z Deutsche Bank v Londýně.
"Slovensko je ekonomika, která zažívá obrat v platební bilanci, jenž by měl podle našeho očekávání trvat až do konce roku... a možná právě obecně v očekávání této skutečnosti investoři do této měny investují," řekl Natividade.
Volkswagen <VOWG.DE> na Slovensku vyrábí 220.000 automobilů ročně. Očekává se, že celková produkce na Slovensku vzroste na více než 800.000 vozů ročně, jakmile budou uvedeny plně do provozu nové továrny francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën <PEUP.PA> a jihokorejské Kia Motors <000270.KS>.
To výrazně posílí vývoz a vylepší bilanci zahraničního obchodu země.
Slovenská centrální banka očekává, že schodek běžného účtu letos klesne na 7,0 procenta HDP a v roce 2007 na 4,3 procenta.
Slovenská koruna od začátku roku zpevnila vůči euru celkem o 4,1 procenta, zatímco česká měna přidala 2,7 procenta. Zlotý v období politické nejistoty oslabil o 0,8 procenta a forint ze stejných důvodů ztratil 3,7 procenta.
Koruna v úterý ve 13:40 kotovala na 36,330 za euro <EURSKK=D3>, tedy 5,5 procenta nad paritou ve směnném mechanismu ERM-2 a na dohled od pátečního historického maxima 36,250.
POLITICKÁ RIZIKA POLEVUJÍ
Slovenská měna se zachvěla po nástupu vlády Roberta Fica, jež vystřídala středopravý kabinet Mikuláše Dzurindy. Investoři se obávali, že Ficova levicová agenda rozvolní fiskální politiku a zpozdí přijetí eura.
Odliv kapitálu přinutil NBS bránit korunu intervencemi v objemu 3,1 miliardy eur, jež pomohly slovenskou měnu stabilizovat.
Vláda posléze předložila návrh státního rozpočtu pro příští rok, jenž snižuje deficit veřejných financí na 2,9 procenta hrubého domácího produktu oproti limitu 4,2 procenta HDP schválenému pro letošek.
Návrh rozpočtu je chápán jako náznak toho, že by Slovensko mohlo vstoupit do eurozóny jako první země visegrádské čtyřky. Česko, Polsko a Maďarsko se totiž potýkají s hlubokými schodky veřejných financí.
Slovenská koruna má podle analytiků prostor pro další růst, přičemž ekonomové poukazují na hospodářské fundamenty, jež by měly korunu ochránit před výraznějšími ztrátami v případě zhoršené nálady na globálním trhu.
"Slovenskou korunu vidím pozitivně. Z fundamentálního makroekonomického pohledu hospodářství silně roste... očekáváme také další utahování měnové politiky, jež měnu podpoří," řekla Raffaella Tenconi z londýnské pobočky Dresdner Kleinwort.
"Na rozvíjejících se trzích jednoznačně narážíme na větší míru spekulací, ale koruna má oporu ve fundamentech."
Bankovní rada Národní banky Slovenska zasedá v úterý odpoledne a trh čeká, že zvedne klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 5,0 procenta.
V takovém případě by se slovenské sazby, po Maďarsku nejvyšší v regionu, dostaly ještě víc nad úroveň 3,25 procenta v eurozóně.
NBS dosud letos utáhla měnovou politiku o 175 bazických bodů, aby před plánovaným vstupem do eurozóny čelila inflaci.
Někteří pozorovatelé však uvedli, že by koruna mohla utrpět, pokud by se investorům znelíbily rozvíjející se trhy.
"Největším rizikem je změna globálního prostředí a přehodnocení regionálních rizik," řekl Lars Christensen, vedoucí analytik Danske Bank. "Růst, jehož jsme byli svědky v posledních třech týdnech, byl víceméně nepřerušovaný. Korekce by mohla být velmi prudká."
((Autor: Martin Dokoupil; Přeložili: Jan Schmidt a Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: dusan.bucanek.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))