BRUSEL, 6.listopadu (Reuters) - Hospodářství nováčků v Evropské unii porostou v letech 2006 až 2008 rychleji než ve zbylých 15 členských zemích, ale inflace spolu s vysokými rozpočtovými schodky jim zkomplikuje vstup do eurozóny, uvedla v pondělí Evropská komise.
Exekutiva Evropské unie (EU) v pololetní předpovědi uvedla, že robustní zahraniční investice, masivní přísun financí z podpůrných fondů EU a zlepšená nálada spotřebitelů budou pohánět rychlou expanzi.
Komise však snížila odhad tempa růstu maďarské ekonomiky a zvedla její inflační prognózu poté, co Budapešť letos nechala svůj rozpočtový deficit nafouknout až na 10,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Česko, Polsko a zejména Maďarsko podle odhadu výkonného orgánu EU nedokáží do roku 2008 stlačit schodky svých rozpočtů pod hranici tří procent HDP, což zpochybňuje jejich plány ohledně vstupu do eurozóny.
Rychlá inflace v jinak zdárně rostoucích a fiskálně uvědomělých pobaltských státech zřejmě překazí plány Estonska, Lotyšska a Litvy na přijetí eura před rokem 2010.
Slovensko, Kypr a Malta mají naopak mnohem větší šance na přijetí jednotné měny v této dekádě, a sice díky relativně nízkým rozpočtovým deficitům, ačkoli i jim by mohla inflace činit potíže.
Kandidát vstupu do eurozóny musí mít schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP dva roky před přijetím eura. Průměrná roční míra inflace může maximálně o 1,5 procentního bodu překonat výkon tří nejúspěšnějších zemí EU.
PŘÍKRÉ SCHODKY
Ze zprávy vyplývá, že největším rozpočtovým hříšníkem zůstane Maďarsku i přesto, že by se jeho deficit měl příští rok smrsknout na 7,4 procenta HDP a v roce 2008 na 5,6 procenta z 10,1 procenta za letošní rok.
V Česku by se měl deficit jen mírně snížit na 3,2 procenta HDP v roce 2008 z letošních 3,5 procenta.
Slovensko, jehož fiskální výkon ochabuje, by mělo v příštím roce snížit deficit veřejných financí na 3,0 procenta HDP a v roce 2008 na 2,9 procenta hrubého domácího produktu z letošních 3,4 procenta. To by mělo Bratislavě pomoci dodržet plánované datum vstupu do eurozóny v roce 2009.
Polský rozpočtový deficit odhaduje Evropská komise v roce 2008 na 1,8 procenta HDP oproti současným 2,2 procenta.
Podle pravidel Evropské unie však Varšava a Budapešť nebudou moci od příštího roku své deficity upravit o náklady na penzijní reformy, což data nafoukne zhruba o 2 procentní body.
Česko a Maďarsko již opustily oficiální cílová data přijetí eura, zatímco Polsko ani žádný cíl nemělo.
Předpověď Evropské komise podle analytiků odráží odeznívající nadšení středoevropských členských zemí EU ohledně přijetí eura a jejich nechuť ke snižování výdajů za stávající politické nestability.
((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))