PAŘÍŽ, 21.listopadu (Reuters) - Zástupci více než 30 států v úterý podepsali dohodu o výstavbě nejvyspělejšího reaktoru pro jadernou fúzi na světě, jenž se má stát téměř neomezeným zdrojem levné energie v době, kdy se svět blíží vyčerpání fosilních paliv.
Po měsících přetahování porazila Francie loni Japonsko a zařízení nazývané Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) v hodnotě 10 miliard eur bude vybudováno v jihofrancouzském Cadarache poblíž Marseille.
Zástupci Evropské unie, Spojených států, Japonska, Indie, Ruska, Jižní Koreje a Číny dohodu podepsali během ceremoniálu v Elysejském paláci, jejž uspořádal francouzský prezident Jacques Chirac.
Reaktor ITER má používat jako palivo mořskou vodu, a napodobovat tak proces, jímž vytváří energii slunce. Zastánci projektu tvrdí, že jde o čistší způsob výroby než ve stávajících jaderných elektrárnách. Kritici ovšem namítají, že by mohlo trvat nejméně 50 let, než se podaří sestrojit komerčně využitelný fúzní reaktor, pokud k tomu vůbec kdy dojde.
Narozdíl od štěpných reaktorů, jež uvolňují energii rozdělováním atomů, by ji měl ITER získávat jejich slučováním. Navzdory desetiletím výzkumů se však dosud v experimentálních reaktorech nepodařilo uvolnit víc energie, než kolik spotřebují.
((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))