Slovensko bude smět vypustit méně CO2, než žádalo (OPAK.)

30.11.2006 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BRUSEL, 29.listopadu (Reuters) - Evropská komise ve středu stanovila Slovensku nižší limit emisí oxidu uhličitého (CO2) na období let 2008 až 2012, než Bratislava žádala.

Stejně dopadly ostatní posuzované země s výjimkou Velké Británie, jejíž plán byl schválen v navrhované výši. Komise si tím vysložila ostrou kritiku Německa, hospodářského motoru Evropy, jež si na svých plánovaných exhalacích trvá.

Evropská komise snížila požadované limity téměř o sedm procent. Rozhodnutí se týká plánů Velké Británie, Irska, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Německa, Řecka, Slovenska a Švédska, jež zahrnují 42 procent továren celého systému EU pro obchodování s emisemi. Francie svůj návrh stáhla.

"Trh čekal (snížení) o 5 až 7 procent. Je to dobrý signál pro důvěryhodnost systému," řekl analytik emisí Emmanuel Fages z SG Commodities Research.

Exekutiva EU dodala, že snížení zároveň znamená pokles objemu emisí CO2 o 7 procent pod úroveň z roku 2005.

Německý ministr hospodářství Michael Glos označil verdikt Bruselu za "zhola nepřijatelný" a dodal, že zbytečně zvedne ceny elektrické energie.

Německo má snížit objem svých emisí CO2 na 453,1 milionu tun ročně oproti předloženému návrhu na 482 milionů tun.

Glos uvedl, že Evropská komise zašla příliš daleko a narušila kompetence členských států.

Německo přesto doufá, že neshody s komisí mohou být vyřešeny klidnou formou, uvedl v odděleném prohlášení ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Slovensko obdrželo limit emisí CO2 v objemu 30,9 milionu tun ročně, zatímco žádalo o povolení vypustit 41,3 milionu tun.

Bratislava uvedla, že limit považuje za nedostatečný a proces jeho stanovování za nevhodný.

"Kvóta je o 0,4 milionu tuny ročně vyšší než úroveň stanovená pro předchozí období, což nepovažujeme za dostatečné," uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Evropská komise zároveň Slovensku uložila, aby upravilo povolenky na úrovni podniků tak, aby odpovídaly limitům produkce stanoveným ve smlouvě o přistoupení k Evropské unii. Týká se to zvláště ocelářského sektoru.

Bratislava musí dále doplnit informace o způsobu, jakým se bude nakládat s podniky, jež se do schématu nově zapojí.

OPOZDILCI JSOU KÁRÁNI

Evropská komise ve středu také zahájila disciplinární řízení proti Česku, Rakousku, Dánsku, Maďarsku, Itálii a Španělsku kvůli tomu, že dosud nedodaly národní alokační plány. Lhůta vypršela 30.června.

"Spolu s ministrem životního prostředí Janem Kalašem jsme 30.října představili výsledek jednání obou resortů ve výši 101,9 milionu povolenek, 30.listopadu končí veřejné projednávání alokačního plánu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Plán poté schválí vláda a odešle jej do Bruselu."

Plán obchodování emisemi EU - klíčový nástroj pro dosažení cílů redukce emisí skleníkových plynů podle Kjótského protokolu - stanoví limit množství oxidu uhličitého (CO2), které mohou velcí znečišťovatelé ovzduší jako elektrárny či ropné rafinerie vypouštět.

Firmy pak mohou nakupovat nebo prodávat povolenky na emise CO2 podle toho, zda znečišťují více nebo méně oproti stanovenému limitu.

Údaje za rok 2005 však ukázaly, že vlády zemí EU vydaly podnikům více emisních povolenek, než bylo třeba, což vedlo ke krachu ceny CO2 na trhu.

Komise uvedla, že omezí převádění povolenek z jednoho roku na druhý a používání Kjótských kreditů z mimoevropských zemí.

((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Jan Schmidt; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK