(přidává další komentáře)
PRAHA, 26.října (Reuters) - Následují komentáře guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy z tiskové konference po měnovém jednání bankovní rady.
Rada ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny na nejnižší úrovni v Evropské unii poměrem hlasů 5:1.
K VÝHLEDU SAZEB
"I pro tuto prognózu platí to, co pro předcházející: je konzistentní s růstem úrokových sazeb."
"Vidíme, že i bez primárních dopadů nepřímých daní se inflace posouvá směrem vzhůru a i takto očištěná inflace si žádá určitou reakci měnové politiky."
K VÝHLEDU EKONOMIKY
"Pohled na ekonomický vývoj se nemění žádným zásadním způsobem."
"Počítáme s tím, že česká ekonomika nadále poměrně rychle poroste, dynamika se mírně snižuje v 2006, naopak předpokládáme trochu vyšší růst v roce 2007."
"Struktura ekonomického růstu se v čase hodně mění... nyní čisté exporty (jako tahoun ekonomiky) začínají ustupovat a zase se do popředí dostává spotřeba domácností."
"Příspěvek investic (k růstu HDP) bude také významný, i když v nové prognóze předpokládáme, že bude trochu nižší, než jsme počítali v té předcházející."
"Počítáme s tím, že bude přetrvávat kladná mezera výstupu... a že dojde k jejímu uzavření v roce 2008."
K VÝHLEDU INFLACE
"Oproti té červencové prognóze bude (inflace) od čtvrtého kvartálu (roku 2006) trochu nižší, nicméně ve čtvrtém kvartálu 2007 je víceméně na stejné úrovni, jako byla v té předcházející prognóze, to znamená v těsné blízkosti horní hranice tolerančního pásma."
K NEJISTOTÁM PROGNÓZY
"Hlavní nejistoty: fiskální vývoj... tato nejistota úzce souvisí s politickým vývojem a zůstává (jako nejistota působící) oběma směry."
"Oboustranně (může prognózu ovlivnit) vývoj cen ropy."
"Je celkem optimistický náhled na růst v eurozóně a v souvislosti s tím se předpokládá nějaká reakce úrokových sazeb. Nicméně vidíme to také jako určitou nejistotu, jestli v tomto bodě dojde opravdu k naplnění... Jedna z věcí, která může například ovlivnit trajektorii úrokových sazeb, je, zda případné zvýšení ekonomického růstu v eurozóně bude spíše cyklického charakteru nebo bude odrážet změny růstu potenciálního produktu."
K MOŽNOSTI NOVÉHO INFLAČNÍHO CÍLE
"Konstatujeme, že snížení inflačního cíle je velmi pravděpodobné v procesu přistupování k jednotné měně."
"Jakmile tady bude vláda s jednoznačným mandátem, která určí jednoznačný závazek z hlediska časování (přijetí eura), tak potom má smysl časovat změnu inflačního cíle."
"V jaké míře se to bude snižovat? Těžko si lze představit... že bychom se rozhodovali o něčem jiném, než je úroveň 2 nebo 2,5 procenta. To bude předmětem debaty, ale žádné rozhodnutí v tomto směru zatím nepadlo."
"Měli bychom plnit všechna kritéria ne na nějaké hranici..., ale chceme mít jistotu, že tam je dostatečný prostor pro určité kolísání, které nikdy nelze předem vyloučit."
((Reportérka: Petra Vodstrčilová; Autor: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: dusan.bucanek.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))