BRATISLAVA, 21.září (Reuters) - Slovenská centrální banka (NBS) v září pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny a s dalším utažením měnové politiky počká na čerstvou inflační prognózu, ukázal průzkum agentury Reuters.
Devět z 10 analytiků oslovených ve čtvrtečním průzkumu očekává, že klíčová dvoutýdenní repo sazba zůstane po měnovém zasedání NBS příští úterý na 4,50 procenta - tedy 150 bazických bodů nad hlavní úrokovou sazbou eurozóny.
Jeden analytik předpověděl, že banka zvedne sazby o 50 bazických bodů.
"Považujeme za pravděpodobnější, že bankovní rada přijde s preventivním zvýšením v říjnu, kdy aktualizuje čtvrtletní inflační prognózu," řekla analytička ING Bank Lucia Steklačová.
NBS očekává, že meziroční inflace měřená podle standardů EU dosáhne ke konci letošního roku 3,9 procenta, zatímco inflační cíl banky činí 2,5 procenta.
Centrální banka dále předpokládá, že inflace na Slovensku ke konci příštího roku zpomalí na 2,8 procenta a v prvních měsících roku 2008 bude dále oslabovat tak, aby Slovensko mohlo přijmout euro podle plánu na začátku roku 2009.
NBS letos zvedla hlavní úrokovou sazbu ve třech krocích již celkem o 150 bazických bodů, aby tlumila inflační rizika plynoucí z vyšších cen ropy a robustního ekonomického růstu země, jehož tempo se pro letošní rok odhaduje na 6,7 procenta.
Meziroční inflace harmonizovaná podle kritérií EU v srpnu dosáhla 5,0 procenta, mírně pod odhady trhu i centrální banky [ID:nBUC437566], podle analytiků však rizika přetrvávají.
Analytici očekávají, že banka do konce roku zvýší úrokové sazby nejméně ještě jednou, s největší pravděpodobností o 50 bazických bodů.
"Očekává se, že inflace bude od září zpomalovat, my se však domníváme, že bude třeba úrokové sazby znovu zvýšit," řekl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
Budoucí inflační trendy budou do značné míry záviset na cenách podniků veřejných služeb. Regulační úřad v současné době vyhodnocuje žádosti o zvýšení cen zemního plynu, elektřiny a tepla, přičemž předpokládá, že do konce září rozhodne přinejmenším o cenách zemního plynu.
PRO PODROBNOSTI Z PRŮZKUMU KLIKNĚTE NA <SK/ECON08>.
((Autoři: Martin Šanta a Peter Laca; Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))