(přidává podrobnosti, citace)
OSLO, 13.října (Reuters) - Nobelovu cenu míru v pátek překvapivě získali bangladéšský ekonom Muhammad Junus a jím založená banka Gramín za úsilí o vymýcení chudoby ve venkovských oblastech, jímž si vysloužil přezdívku "bankéř chudých".
Dnes šestašedesátiletý Junus založil v roce 1976 nový typ banky, která v jeho rodné zemi poskytovala úvěry nejchudším vrstvám obyvatel, zvláště ženám, a umožňovala jim bez nutnosti ručení rozjíždět malé rodinné podniky.
V rámci této činnosti Junus zavedl takzvaný mikrokredit, úvěrový produkt, který se později rozšířil do více než stovky zemí celého světa od Spojených států po Ugandu.
"V Bangladéši, kde nic nefunguje a kde není elektřina, funguje mikroúvěr jako hodinky," řekl Junus,
Nobelovský výbor udělil Junusovi a bance Gramín cenu "za úsilí o dosažení ekonomického a sociálního rozvoje odspodu".
"Trvalého míru nelze dosáhnout bez toho, aby velké skupiny obyvatel nalezly způsoby, jak se vymanit z chudoby. Mikroúvěr je jedním z těchto způsobů. Rozvoj vedený zespodu navíc přispívá k podpoře demokracie a lidských práv," uvedl výbor.
Junus a Gramínská banka se poměrně překvapivě stali držiteli ceny v hodnotě 10 milionů švédských korun (1,36 milionu dolarů) z celkem 191 kandidátů. Cena bude předána 10.prosince v Oslu.
"To je fantastické, neuvěřitelné. Děkuji," řekl Junus norské televizní stanici NRK.
Banka Gramín - slovo v bengálštině znamená 'vesnice' - od svého založení vydala úvěry v celkové výši 5,72 miliardy dolarů.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))