Marek Petruš
PRAHA, 11.prosince (Reuters) - Česká národní banka (ČNB) se bude v příštím roce držet kursu utahování měnové politiky, aby udržela inflaci pod kontrolou. Úrokové sazby však mohou stoupnout méně nebo později, než banka původně čekala, uvedl guvernér Zdeněk Tůma v rozhovoru pro Reuters.
"Ačkoli to nelze předjímat, intuitivně mi nepřipadá nekonzistentní očekávat, že během prvního kvartálu může ke zvýšení (úrokových sazeb) dojít," řekl guvernér v pátečním rozhovoru zveřejněném v pondělí.
Tůma ujistil trhy, že banka se bude mít napozoru před náznaky přelévání nárůstu regulovaných cen a spotřebních daní do cenové hladiny a možných cenových tlaků plynoucích ze šestiprocentního růstu ekonomiky taženého domácí spotřebou.
Referenční dvoutýdenní repo sazba ČNB je se svými 2,50 procenta nejnižší v Evropské unii a rekordních 100 bazických bodů pod hlavní sazbou eurozóny, za což může silná koruna, která zpřísňuje měnové podmínky.
Tůma řekl, že nižší než očekávaná inflace a posílení koruny k novým historickým rekordům proti euru <EURCZK=> i dolaru <CZK=> zřejmě povedou ke snížení inflační prognózy centrální banky.
Aktualizovanou verzi prognózy banka zveřejní koncem ledna.
Současná prognóza ČNB počítá s dalším postupným zvyšováním úrokových sazeb, které by mělo v příštím roce zabránit růstu inflace k horní mezi tolerance plnění inflačního cíle.
Tůma řekl, že poslední čísla ukazují, že inflace pravděpodobně na čtyřprocentní úroveň nezaútočí. To se podle jeho slov může odrazit ve výhledu banky na úrokové sazby a přiblížit jej současným tržním očekáváním.
"Nástup na tu vyšší trajektorii sazeb může být podobně načasován, ale ta strmost bude nižší. Může to (také) znamenat, že k tomu přitahování budeme přistupovat později, anebo jenom, že to bude pomaleji," řekl.
"Nevěřím (ale), že by se mělo měnit něco na našem pohledu na to, že inflace bude směřovat nahoru..., a tudíž i ta rostoucí trajektorie sazeb zůstane zachována."
"ŽÁDNÁ MENTÁLNÍ HRANICE"
Guvernér také dodal, že si umí představit určité oslabení koruny vzhledem k tomu, jak při prudkém posilování v minulých týdnech skoro "totálně bláznila". Za poslední rok měna získala 4 procenta vůči euru a 15 procent proti dolaru.
Podle Tůmy říjnová prognóza banky pracovala s kursem koruny 28,3 za euro a počítala krátkodobě se stabilitou kursu vzhledem k nižším úrokům doma než v eurozóně.
Koruna se v pondělí dopoledne obchodovala kolem 27,9 za euro, o 1,4 procenta silnější proti předpokladům ČNB v prognóze.
Tůma řekl, že změny úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) - stejně jako cen ropy a ekonomiky eurozóny - mohou ovlivnit inflační výhled, ale dodal, že ČNB pohybem sazeb ani v nejmenším nekopíruje ECB.
Tůma dokonce naznačil, že by se nebránil dalšímu rozšíření úrokové mezery, pokud by si to ekonomický vývoj vyžádal: "Dnes už nemám žádnou mentální hranici."
Česká republika nyní prochází procesem reálné konvergence, kdy se cenová i ekonomická úroveň přibližuje vyspělým státům Evropské unie, což vede k přirozenému posilování směnného kursu.
Tůma řekl, že velká část konvergence probíhá právě přes růst koruny, jejíž síla také odráží zdravý přiliv investic a kondici zahraničního obchodu. To ponechává malý prostor pro růst cen, a tak drží reálné úrokové sazby - očištěné o inflaci - negativní.
Guvernér řekl, že českým sazbám může trvat dosti dlouho, než se srovnají s úrovní eurozóny, a je těžké i odhadnout, kdy vystoupají na historicky normální úrovně.
"Dlouhodobě si těžko umím představit, že bude reálná sazba záporná, ale jsme zpět u toho kursu. Je to úplně jiné prostředí, než v relativně uzavřené ekonomice jako USA nebo eurozóny, kde ta citlivost na kurs je menší."
((Přeložila: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek prague.newsroom@reuters.com; Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net; +420-224 190 474))