TOKIO, 20.září (Reuters) - Jen ve středu rostl druhý den v řadě k euru i dolaru poté, co nejmenovaný evropský činitel řekl, že trhy teprve musí vstřebat víkendové výroky tvůrců měnové politiky, kteří vyzvali k posílení japonské měny vůči euru.
Dolar se držel zpátky také s tím, jak dealeři vyhlíželi signály o dalším vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech. Trhy všeobecně očekávají, že americká centrální banka (Fed) na středečním zasedání ponechá sazby beze změny na 5,25 procenta.
Trh již převážně vstřebal vojenský puč v Thajsku i zvolení protiinflačně zaměřeného zákonodárce předsedou vládní strany v Japonsku, které mu připraví půdu pro funkci premiéra.
Sesazení thajského premiéra Tchaksina Šinavatry ozbrojenými silami v úterý podnítilo pokles asijských měn včetně jenu, když si trh připomněl asijskou finanční krizi zhruba před 10 lety. Dealeři v Tokiu nicméně uvedli, že se touto zprávou zřejmě nebudou zabývat, ledaže by se ukázalo, že bude mít trvalý negativní vliv na thajskou ekonomiku a její měnu.
Investoři zavírali krátké pozice v japonské měně poté, co oficiální činitel v Evropě, jenž si nepřál být jmenován, v úterý řekl, že trhy možná ještě potřebují nějaký čas, aby vstřebaly příval komentářů o jenu po setkání ministrů financí skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa.
Jen v 10:15 posiloval o 0,5 procenta na 148,45 za euro <EURJPY=>, a navázal tak na rovněž půlprocentní růst z předchozí seance.
Dolar si vzal příklad z poklesu eura a oslaboval rovněž o 0,5 procenta na 117,15 jenu <JPY=>. V pondělí přitom americká měna dosáhla pětiměsíčního maxima na 118,29 jenu.
Vůči jednotné měně dolar stagnoval na 1,2674 za euro <EUR=>.
Dealeři nyní čekají na doprovodné prohlášení po měnovém zasedání Fedu, v němž budou hledat sebemenší náznaky výhledu amerických úrokových sazeb pro zbytek roku.
"Sazby beze změny jsou hotová věc, takže pozornost se zaměří na to, jak prohlášení zhodnotí rizika ohledně inflace a ekonomického zpomalení," řekla Kikuko Takedaová, měnová analytička z Bank of Tokyo-Mitsubishi.
Takedaová dodala, že trvalá slabost amerického bytového sektoru spolu s mírným vývojem cen - jak nejnověji naznačily úterní údaje - a zpomalením ekonomického růstu by v blízké době mohly ztěžovat nakupování dolaru.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))