TEXT-Dohoda Ministerstva financí s Nomurou o smíru

30.11.2006 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA, 30.listopadu (Reuters) - Následuje text čtvrteční tiskové zprávy Ministerstva financí k podepsané dohodě o smíru s japonskou investiční bankou Nomura Holdings <8604.T> v kauze IPB:

"Po složitých jednáních byla dnes v Praze uzavřena dvoustranná smlouva o narovnání sporů mezi Českou republikou a finanční skupinou Nomura.

Po sérii rozhovorů iniciovaných ministrem financí Vlastimilem Tlustým se tak vládě podařilo dosáhnout smíru, který celkově narovnává vztahy mezi Českou republikou a skupinou Nomura a ukončuje dlouholeté a velmi nákladné spory.

Zároveň se tím eliminuje riziko negativního dopadu na státní rozpočet ve výši až 70 miliard korun.

HISTORIE VZTAHŮ ČR SE SKUPINOU nOMURA

Počátek vzájemných sporů souvisel s investicí Nomury do Investiční a Poštovní banky v roce 1998, s uvalením nucené správy v roce 2000 a následným prodejem podniku IPB za 1 korunu Československé obchodní bance.

Následovalo podání celé řady žalob, které vyústily v mnohaletá soudní řízení.

V březnu letošního roku Česká republika prohrála takzvanou Londýnskou arbitráž o ochraně investic, následkem čehož měla Česká republika odškodnit Nomuru.

Dále pak ČSOB, jednající jménem státu, opakovaně neuspěla ve svých žalobách na Nomuru v souvislosti se sporem o takzvané České pivo.

V září letošního roku Městský soud v Praze prvoinstančním rozhodnutím zamítl žalobu ČSOB proti Nomuře ve výši 24 miliard korun.

Očekávané odškodnění v takzvané Pařížské arbitráži, ve které se Česká republika domáhala na Nomuře odškodnění za porušení závazků, se pak v průběhu léta snížilo z 263 miliard korun na 1 až 3 miliardy korun.

České republice tak hrozilo, že bude nucena vyplatit odškodnění ve výši až 70 miliard korun.

Právní náklady České republiky vynaložené v souvislosti s vedením těchto sporů k dnešnímu dni dosáhly 550 milionů korun.

CO OBSAHUJE DOHODA O NAROVNÁNÍ SE SKUPINOU NOMURA

Vláda České republiky za spolupráce ČNB přijala komplexní řešení, které obsahuje řadu kroků směřujících k dosažení celkového narovnání vzájemných vztahů:

1) Na základě dohody budou ukončeny Londýnské i Pařížské arbitráže. Obě strany se zavazují v budoucnu nepokračovat v těchto sporech a nezahajovat nové v souvislosti s prodejem IPB.

2) Česká republika získala kontrolu nad žalobou proti Evropské komisi ve věci nezákonného poskytnutí státní pomoci při prodeji podniku Investiční a Poštovní banky.

3) Posiluje se postavení státu v rámci konkurzu IP banky prostřednictvím převodu pohledávek Nomury na Českou republiku. U specifických nepřevoditelných pohledávek dojde k jejich zpětvzetí Nomurou.

4) Nomura se zavázala poskytnout asistenci při řešení některých žalob IP banky proti státu.

5) V rámci celkového narovnání vztahů bylo nezbytné také ukázat vůli i k řešení trestněprávních otázek. Vláda projevila svou vůli tím, že uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta o udělení milosti vyšetřovaným osobám.

6) Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporů s ČSOB. Po urovnání sporů by mělo dojít k přistoupení ČSOB do této dohody a její transformaci na dohodu trojstrannou."

((Pražská redakce, +420-2-2419-0477, fax +420-2-2422-9935, prague.newsroom@reuters.com))

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK