FAKTOGRAFIE-Komentáře guvernéra Tůmy z rozhovoru pro Reuters

11.12.2006 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA, 11.prosince (Reuters) - Následují komentáře guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy z rozhovoru pro Reuters.

PRO ROZHOVOR KLIKNĚTE NA [ID:nVOD131429].

K VÝSLEDKŮM LISTOPADOVÉ INFLACE A RŮSTU HDP ZA Q3: "Nejen, že vyšlo HDP přesně (podle prognózy ČNB), ale co považuji za podstatnější, je to, že se potvrzuje prognóza, naše vnímání české ekonomiky v delším horizontu."

"Poslední číslo (inflace) není překvapivé vzhledem k tomu minulému vývoji. Čekali jsme, že projde nějakým dnem, a to se potvrzuje. Ale otazník je nad tím, jak rychlý bude návrat na trajektorii, kterou předpokládáme."

K POSILOVÁNÍ KORUNY V POSLEDNÍCH TÝDNECH:

"Já ke kursu většinou nezaujímám žádný názor, pokud se kurs úplně nezblázní, což je pravda, že teď mi připadá, že k tomu není až zas tak daleko. Nemám žádné vysvětlení, proč to tolik posílilo během pár týdnů, a umím si představit zase nějakou korekci."

K OČEKÁVANÉMU VÝVOJI VEŘEJNÝCH FINANCÍ V ROCE 2007:

"Příští rok by měl znamenat jistou expanzi, ale neřekl bych, že je to fatální z hlediska dopadu na inflaci. I přes to (očekávané) zhoršení by to znamenalo mírnou fiskální expanzi v řádu desetin procentního bodu, tedy v tom, kolik to přidává agregátní poptávce."

"Ano, má to nějaký dopad, ale ten impuls není tak silný, abychom říkali, že fiskál je expanzivní a musíme zvyšovat sazby."

K TOMU, JAK SILNÁ KORUNA A POSLEDNÍ MAKRODATA MOHOU OVLIVNIT LEDNOVOU INFLAČNÍ PROGNÓZU:

"Umím si představit, že se ty trajektorie (předpokládané inflace a úrokových sazeb) posunou trošku dolů, ale to nějakým zásadním způsobem nepřepisuje pohled na ekonomiku."

"Nevěřím, že by se mělo měnit něco na našem pohledu, že inflace bude směřovat nahoru. Zůstane naprosto stejný náš akcent na to, aby se změny v regulovaných cenách a nepřímých daních výraznějším způsobem nepřelily do inflačních očekávání, a tudíž i ta rostoucí trajektorie sazeb zůstane zachována."

"Co se může změnit, je strmost té trajektorie sazeb a případné časování (růstu úrokových sazeb)... Nástup na tu vyšší trajektorii sazeb může být podobně načasován, ale ta strmost bude nižší. Může to (také) znamenat, že k tomu přitahování budeme přistupovat později, anebo jenom, že to bude pomaleji."

"Zatím trajektorie prognózy leží spíše mírně nad implikovanou trajektorií, kterou lze vyvodit z trhu. Nelze vyloučit, že by (revize) trajektorie mohla vést ke sblížení (s trhem)."

"Ačkoli to nelze předjímat, intuitivně mi nepřipadá nekonzistentní očekávat, že během prvního kvartálu může ke zvýšení (úrokových sazeb) dojít."

K ÚROKOVÉ MEZEŘE PROTI EUROZÓNĚ A POTENCIÁLNÍ NORMALIZACI ÚROKOVÝCH SAZEB V DELŠÍM OBDOBÍ:

"Těch 100 bazických bodů (pod úrovní sazeb eurozóny) je rozhodně zajímavých... Já jsem to rozhodně nečekal. A řekl bych, že ani nikdo jiný před pár lety to nečekal."

"Dnes už nemám žádnou mentální hranici... Budu reagovat tak, jak budu považovat za správné a adekvátní danému vývoji, brát to či ono číslo samo o sobě jako nějakou psychologickou hranici je špatně."

"Dlouhodobě si těžko umím představit, že bude reálná sazba záporná, ale jsme zpět u toho kursu. Je to úplně jiné prostředí než v relativně uzavřené ekonomice jako USA nebo eurozóny, kde ta citlivost na kurs je menší."

"Kurs nás může tady od toho (normalizování sazeb na jejich historickou úroveň) odtlačovat a určení časového horizontu je obtížné."

((Autor: Marek Petruš; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com; Reuters Messaging: marek.petrus.reuters.com@reuters.net; +420-224 190 474))

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK