BRATISLAVA, 16.listopadu (Reuters) - Rekordní ekonomický růst Slovenska ve třetím čtvrtletí byl pro centrální banku (NBS) velkým překvapením, a bude-li rychle stoupat spotřeba, další zvyšování úrokových sazeb nelze vyloučit, uvedl člen bankovní rady NBS.
Banka v boji proti inflaci, která je považována za hlavní překážku plánovaného přijetí eura na Slovensku v roce 2009, utáhla měnové kohouty od začátku letošního roku celkem o 175 bazických bodů.
Ľudovít Ódor, člen bankovní rady a ředitel průzkumu NBS, v rozhovoru pro Reuters ve čtvrtek řekl, že příčinou silného růstu hrubého domácího produktu (HDP) jsou zřejmě spíše zásoby orientované na vývoz než spotřebitelská poptávka.
"Je to (čísla o HDP) samozřejmě velké překvapení i pro národní banku. (Ale) ještě neznáme strukturu (HDP)," řekl Ódor. "Překvapením bylo, že statistický úřad naznačuje, že to způsobily hlavně zásoby."
Slovenský HDP podle předběžného odhadu statistického úřadu ve třetím čtvrtletí meziročně vystřelil o 9,8 procenta, vysoko nad očekávání trhu, a Slovensko se tak zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa [ID:nMUL532073].
Ódor řekl, že údaj o HDP naznačuje, že politika centrální banky směrem k utahování sazeb by ještě nemusela být u konce, dodal však, že čerstvé údaje nepoukazují na významné oživení domácí poptávky.
"Stále říkáme, že nemůžeme vyloučit další zvyšování sazeb, a to také proto, že jsme viděli vysoké číslo o HDP," řekl Ódor.
Bankovní rada NBS minulý měsíc jednomyslným rozhodnutím ponechala klíčovou repo sazbu na 4,75 procenta po jejím zvýšení o 25 bazických bodů v září. Hlavní sazba eurozóny je nastavena na 3,25 procenta.
"Pokud spotřeba výrazně poroste, dovedu si představit další utahování měnové politiky nad současnou úroveň," řekl Ódor. "Ale je předčasné o tom hovořit, když nevidíme strukturu HDP."
Na dotaz, zda další zpevňování už tak silné slovenské koruny může zmenšit potřebu utahování sazeb, Ódor řekl: "Zatím trhu nemůžeme vyslat jasný signál, že jsme se zvyšováním sazeb hotovi. Ale myslím si, že ani takový scénář nelze vyloučit."
Statistický úřad zveřejní zpřesněné údaje o HDP za třetí kvartál 7.prosince. Příští měnové zasedání osmičlenné bankovní rady NBS je na programu 28.listopadu. Většina analytiků přitom očekává, že banka ještě do konce roku zvýší sazby o dalších 25 bazických bodů.
SILNÁ KORUNA
Ódor řekl, že silná koruna pomáhá centrální bance v boji proti inflaci a že vývoj reálných devizových kursů "víceméně" odpovídá fundamentálním faktorům.
"Podíváme-li se na současný ekonomický růst a čísla o vývozu, neuvidíme signály, že by docházelo k významné ztrátě konkurenceschopnosti slovenské ekonomiky," řekl Ódor.
"Domníváme se, že se neděje nic mimořádného, když se podíváme na vývoj reálných devizových kursů, ale situaci samozřejmě monitorujeme, a pokud by došlo k významné volatilitě, určitě bychom uvažovali o použití měnověpolitických prostředků."
Slovenská koruna letos předčila růstem ostatní měny v regionu, poháněna optimistickou náladou investorů na rozvíjejících se trzích, vyhlídkami Slovenska na přijetí eura a nadějemi na nižší schodek běžného účtu.
Koruna ve středu po zprávě o rekordním růstu HDP dosáhla historického maxima 35,690 za euro <EURSKK=>. V současné době se tak obchoduje 7,6 procenta nad centrální paritou ve směnném mechanismu ERM-2, předpokoji vstupu do eurozóny.
INFLACE MŮŽE ZPOMALIT
Ódor dále řekl, že inflační výhled se v poslední době zlepšil s příznivějšími cenami ropy na světových trzích a restriktivnější měnovou politikou.
"Je pro nás klíčové, abychom splnili Maastricht, ale já vidím šanci, že se k našemu cíli (inflace pro rok 2007) dostaneme blíž, než ukázala naše poslední prognóza, pokud se naplní pozitivní (inflační) rizika," řekl Ódor.
"Jedním z významnějších pozitivních rizik je cena plynu, kde naše prognóza počítá s 5procentním růstem od 1.ledna, zatímco současné odhady hovoří spíše o poklesu," řekl.
Meziroční inflace harmonizovaná podle standardů EU v říjnu zpomalila na 12měsíční minimum 3,1 procenta, a vyšla tak pod odhadem centrální banky [ID:nMUL636221].
NBS minulý měsíc snížila prognózu inflace ke konci roku 2007 na 2,6 procenta z předchozího odhadu 2,8 procenta. Cílem pro příští rok je inflace ve výši 2,0 procenta.
Ódor dále řekl, že centrální banka by uvítala nižší schodek rozpočtu na příští rok, než s jakým počítá vláda.
"Deficit 2,94 procenta HDP je z hlediska maastrichtských kritérií v pořádku, ale z hlediska inflačních tlaků by nám více pomohlo výraznější snížení," řekl Ódor.
((Autor: Martin Dokoupil; Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))