BRUSEL, 1.prosince (Reuters) - Žádný z nových členských států Evropské unie nesplňuje všechna kritéria pro vstup do eurozóny a mnohé sužuje vysoká inflace a rozsáhlé rozpočtové schodky. Peloton uchazečů nicméně vede Kypr, ukázal v pátek návrh zprávy Evropské komise.
Návrh zprávy exekutivy EU, kterou agentura Reuters získala před oficiálním zveřejněním plánovaným na 6.prosince, potvrdil, že pro Česko, Polsko a Maďarsko představují velkou překážku přijetí eura vysoké deficity veřejných financí.
Podle analytiků ani jedna z těchto zemí nevstoupí do eurozóny koncem dekády.
Slovensko by podle zprávy komise při trvalém úsilí mohlo dosáhnout vytyčeného cíle a přijmout euro v roce 2009.
Pro rychle rostoucí pobaltské ekonomiky Estonsko a Lotyšsko zůstává největší přítěží vysoký růst cen.
Jediným kandidátem, který nesplňuje ani jednu z podmínek vstupu do eurozóny, je Maďarsko, které má nejvyšší schodek rozpočtu z celého pětadvacetičlenného bloku.
NESPNĚNÉ ÚKOLY
Zpráva hodnotí, zda uchazeči splnili kritéria v oblasti legislativy o centrální bance, inflace, rozpočtových deficitů, stability devizových kursů a dlouhodobých úrokových sazeb.
Zpráva uvádí, že Kypr vyhověl třem z uvedených pěti podmínek a má blízko ke splnění ostatních dvou - legislativy o centrální bance a stability devizových kursů. Země by tak mohla dosáhnout cíle vstupu do eurozóny v roce 2008.
Slovensko zatím plní pouze kritérium o dlouhodobých úrokových sazbách, ale je na dobré cestě ke splnění požadavků o centrální bance, stabilitě devizových kursů a při dostatečném úsilí také o rozpočtovém deficitu.
Míra inflace na Slovensku v říjnu činila 4,3 procenta, vysoko nad požadovaným prahem 2,8 procenta, ale podle návrhu zprávy má "v letech 2007 a 2008 podle očekávání zmírnit".
Estonsko se ve čtvrtek zařadilo po bok zemí, jako je Česko, Maďarsko či Litva, které upustily od původního cíle vstupu do eurozóny, když uvedlo, že vzhledem k inflačnímu výhledu je přijetí eura v roce 2008 nerealistické.
Polsko má sice dostatečně nízkou inflaci a dlouhodobé úrokové sazby, ale deficit rozpočtu je příliš vysoký, zlotý volatilní a legislativa centrální banky neslučitelná s normami EU. Varšava si nestanovila termín pro vstup do eurozóny.
((Přeložil: Jan Schmidt; Editovala: Petra Vodstrčilová; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))