Pojišťovnám po zavedení trestných bodů výrazně neubylo nehod

17.12.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. prosince (ČTK) - Pojišťovny několik měsíců po účinnosti nového silničního zákona a udělování trestných bodů nezaznamenaly výraznější pokles počtu dopravních nehod. Navíc prý roste průměrná škoda. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Důvodem poklesu počtu škod v policejních statistikách je podle nich zejména to, že klienti musejí nyní hlásit policii nehody až při škodě nad 50.000 Kč, takže při menších škodách policisty kvůli obavám z přidělení trestných bodů raději nevolají.

Z policejních statistik vyplývá, že za tři měsíce od červencového zavedení účinnosti nového silničního zákona počet dopravních nehod klesl na 39.000 proti 49.500 ve stejném období roku 2005. Navíc se po prudkém poklesu počtu nehod v červenci a srpnu situace postupně vrací do původního stavu. Počty nehod vykázané v září a říjnu se již příliš neliší od stavu ve stejném období před rokem.

Policejní statistika dopravních nehod a statistiky pojišťoven se rozhodně nedají překrývat, řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Podobně hovoří i ostatní pojišťovny. "Po zavedení bodového systému došlo ke zmírnění růstu počtu hlášených škod. Tento stav trval asi jeden měsíc a následně došlo k postupnému návratu na původní úroveň, tedy do situace meziročního rostoucího počtu škod," uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Česká pojišťovna zaregistrovala od 1. července do konce listopadu z pojištění motorových vozidel 102.644 pojistných událostí, zatímco ve stejném období loni jich bylo 101.825. "Za listopad ale stále ještě dostáváme hlášení o škodách, takže tohle číslo ještě bezpochyby poroste," podotkl Bálek. Kooperativa zaznamenává letos meziročně nárůst v počtu hlášených škod jak v havarijním pojištění, tak i povinném ručení. Počet škod z pojištění motorových vozidel dosáhl v letošním třetím čtvrtletí více než 35.000, což je zhruba tříprocentní meziroční nárůst.

Rozpor mezi policejními statistikami a skutečností je podle České asociace pojišťoven zcela logický. Svoji výraznou roli prý sehrává fakt, že novela silničního zákona upravila hranici škody, při které nemusí řidič při dopravní nehodě volat policii na 50.000 Kč proti předchozím 20.000 Kč. "Řidiči, kteří způsobili menší škodu než zmíněných 50.000, to zpravidla policii nehlásí v obavě z pokuty a ztráty bodů, na pojišťovnu se však obracejí," upozornila asociace.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK