Složitou situaci ve firmě prý serveru potvrdil i šéf Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner. Podle něj jde o jeden z největších problémů, který zatím v Česku fungování odborů v obchodních řetězcích provází.
"Vedení české pobočky se snaží zamezit fungování odborů ve firmě, jde o kroky, které jsou velmi problematické. Snažíme se vyjednávat dál, vždyť ve všech řetězcích v Česku už odbory normálně fungují. A firmu jsme vyzvali, ať dodržuje pravidla platná v Evropské unii," cituje server Leinera.
Ředitel české a slovenské pobočky společnosti Kika Julius Černický ale jakýkoliv nátlak na odboráře odmítá. "Jednáme s nimi o jejich požadavcích, samozřejmě nám ale nemohou nařizovat, jak máme řídit firmu," řekl Aktuálně.cz Černický.
Potvrdil, že Kika se rozhodla propustit některé zaměstnance, kteří se firmě ekonomicky nevypláceli, v prodejnách v Praze a Bratislavě jde asi o dvacet lidí. A právě mezi těmito propuštěnými jsou odboráři.
"Já ale nevím, kdo je v odborech. Ti lidé, kteří museli odejít, navíc teď mají možnost ucházet se znovu o místa, na která jsme vypsali konkurzy," řekl Aktuálně.cz Černický s tím, že na začátku ledna bude s odboráři o kolektivní smlouvě jednat i nejvyšší vedení firmy z Rakouska.
Obchodní řetězce porušují práva svých zaměstnanců poměrně často. Podle údajů Ekologického právního servisu (EPS) inspektoráty práce za posledních 12 měsíců zjistily u sedmi největších obchodních řetězců 627 případů porušování pracovněprávních předpisů. Práva zaměstnanců či bezpečnostní předpisy nejčastěji porušovaly obchodní řetězce Plus Discount, Delvita a Billa, píše Aktuálně.cz.