Dohoda se vedle českých stanic týká 14 čerpadel na Slovensku, 156 v Belgii, 49 ve Finsku, 83 v Polsku a 30 v Maďarsku. Akvizice čerpacích stanic umožní Lukoilu zvýšit prodej rafinačních produktů o 1,4 milionu tun ročně, tedy téměř o 20 procent nad letošní plánovaný objem 7,4 milionu tun, řekl před týdnem viceprezident Lukoilu Leonid Fedun.
Fedun také minulý týden uvedl, že jeho společnost jedná s ConocoPhillips o koupi jejího podílu v českých rafineriích v Litvínově a v Kralupech. ConocoPhillips je partnerem Lukoilu a má v něm téměř 20 procent akcií. Zároveň vlastní 16,33 procenta akcií v České rafinérské, která provozuje dvě české rafinerie a většinově ji vlastní holding Unipetrol.
Finanční ředitel Unipetrolu Marek Mroczkowski již dříve uvedl, že pokud se některý z partnerů rozhodne podíl v České rafinérské prodat, mají právo odkoupit jej jako první současní partneři. Unipetrol dal také najevo, že firma bude mít zájem o koupi podílu firmy Conoco, pokud bude na prodej. Unipetrol má v České rafinérské 51 procent a po 16,33 procenta akcií mají vedle Američanů také italský koncern Eni a britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell.
Lukoil produkuje 1,8 milionu barelů ropy denně. V Rusku má čtyři rafinerie, které jsou schopné zpracovat celkem 750.000 barelů ropy denně. Mimo Rusko vlastní rafinerii na Ukrajině, v Bulharsku a Rumunsku s celkovou kapacitou 200.000 barelů ropy denně. Fedun minulý týden řekl, že firma chce další velký závod v Evropě.
V Česku působilo ke konci loňského roku podle údajů České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu 2212 čerpacích stanic. Zhruba čtvrtina stanic patřila zahraničním společnostem. Jedničkou na českém trhu podle objemu prodeje je rakouská OMV, jejíž podíl na trhu činí 18 procent. Nejvíce pump, zhruba tři stovky, měla síť Benzina ze skupiny Unipetrol.