...tlaky a růst cenové hladiny výrazně zpomalil.
Sedm centrálních bankéřů hlasovalo jednomyslně pro ponechání klíčové dvoutýdenní repo sazby na 2,50 procenta, protože vnější i vnitřní faktory hovoří pro nižší inflaci, než banka očekávala v říjnové prognóze, uvedl viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
"Vymezení bankovní rady vůči této prognóze bylo velmi jednoduché a bylo jednoduché i na minulém jednání bankovní rady: Bankovní rada vnímá vývoj na dolní straně prognózy, rizika jsou vychýlena protiinflačním směrem," řekl Niedermayer na tiskové konferenci po měnovém zasedání.
Dodal však, že současné ekonomické podmínky jsou výrazně jiné než v říjnu.
"Kdybychom nyní sestavovali prognózu při současných ekonomických podmínkách, tak si myslím, že bude vypadat jinak jak prognóza inflace, tak výrazně odlišně i implikovaná trajektorie úrokových sazeb," řekl.
V říjnové prognóze banka očekávala postupný nárůst inflace v příštím roce až nad tříprocentní středovou hodnotu cíle, což si mělo vyžádat i zvýšení úrokových sazeb.
Realita je ale jiná: inflace v říjnu i listopadu výrazně podstřelila očekávání centrální banky.
"Proti prognóze se prakticky všechny sledované subpoložky koše CPI vyvíjely méně inflačně, než jsme očekávali," řekl Niedermayer.
"To, že tyto odchylky byly rovnoměrně na všech položkách, samozřejmě otevírá do budoucna otázku naší lednové prognózy."
Analytici již začali odsouvat svá očekávání dalšího růstu úrokových sazeb a předpokládají za nejranější termín první měsíce příštího roku.
"Teď je doba, kdy se postupně revidují očekávání změny úrokových sazeb na pozdější termíny. Já sám jsem pro duben, ale dokonce uvažuji, že by to mohlo být až ve druhé polovině roku," řekl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
ZA VŠÍM HLEDEJ KORUNU
Niedermayer označil za hlavní protiinflační faktor silnou korunu.
Svou roli sehrávají i mírnější nárůst spotřebních daní u tabákových výrobků, riziko slabšího kursu dolaru k euru, než centrální banka předpokládala, a nižší výhled cen ropy.
Koruna proti euru ve středu posílila na nový historický rekord 27,410 za euro a během jediné seance nabrala přes 20 haléřů.
Českou měnu vyhnal k silnějším hodnotám příznivý sentiment vůči celému regionu, nicméně vlivem rekordních hodnot je o šest procent silnější proti začátku roku.
Silnější směnný kurs tak supluje utahování měnové politiky.
"V říjnu, kdy ČNB naposled revidovala svou prognózu, předpokládala stabilitu kursu na 28,40 za euro... posílení koruny proti euru o korunu má na ekonomiku zhruba stejný dopad jako zvýšení sazeb o procento," uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Podle Niedermayera může posílení koruny odrážet nejen silné fundamenty české ekonomiky opírající se o vývozy, ale i slabší objemy na devizovém trhu koncem roku.
"Když dojde k nějakému rychlému posílení anebo i oslabení, tak se velmi těžko za tím hledá nějaká změna v ekonomice. Proto není úplně neracionální očekávat, že by ten kurs mohl korigovat," řekl viceguvernér.
Koruna s koncem domácí seance stála na 27,460 za euro.
PRO DATA V KOSTCE KLIKNĚTE NA [ID:nVOD040300], PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE VICEGUVERNÉRA NA [ID:nVOD057281].
((Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]