VERZE 3-Klaus požaduje širší podporu nové Topolánkovy vlády

21.12.2006 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává vyjádření ČSSD) ...

...

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek požádal premiéra Mirka Topolánka, aby zajistil v Poslanecké sněmovně širší podporu nově zformovanému kabinetu ODS, lidovců a zelených. Zpochybnil rovněž nominaci senátora Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí.

"Předložený návrh politického uspořádání vlády a jeho personální složení hrozí vznikem dalších politických či dokonce ústavních krizí," řekl Klaus novinářům po hodinové schůzce s Topolánkem.

"Vybídl jsem předsedu vlády, zda by se nemohl pokusit nalézt nějaké další řešení... Jde mi samozřejmě o to vyjednat nějakou širší politickou podporu, která by byla deklarovaná předem pro schvalování takto jmenované vlády," dodal.

V Poslanecké sněmovně koaliční strany disponují pouze polovinou ze 200 hlasů. Při hlasování o důvěře by se tak musely spoléhat na podporu takzvaných konstruktivních poslanců z opozice.

Klaus uvedl, že se s premiérem rozchází v názoru na to, zda se má kabinet opírat o přeběhlíky mezi politickými tábory.

"Vylučuji možnost, že bych akceptoval nějaký obchod s jedním hlasem doleva či doprava... Na tomto stanovisku, které jsem vyhlásil před dvěma měsíci, nemohu ani dnes nic měnit," řekl.

Podle politologa Josefa Mlejnka neměl prezident jmenování vlády protahovat.

"Ten Klausův krok je protiústavní," řekl Mlejnek. "Podle ústavy měl prezident vládu jmenovat a jestli oni získají podporu díky přeběhlíkovi, tak lze o 101.poslanci morálně psát komentáře do novin..., ale je to ústavně v pořádku," dodal.

Naopak ČSSD prezidentovo odmítnutí vlády bez dojednané důvěry přivítala jako důkaz konzistentního postoje hlavy státu.

"ČSSD mnohokrát vyjádřila jasný názor, že České republice by nejvíce pomohl stabilní a silný kabinet vytvořený na bázi kompromisu dvou hlavních stran," uvedla ve zprávě mluvčí sociálních demokratů Květa Kočová. "Stále považujeme tuto cestu - kabinet s většinovou podporou - za otevřenou a možnou."

Vznik modročernooranžové koalice dvou největších stran spolu s lidovci však minulý týden zamítla výkonná rada ODS.

Předseda ČSSD na následném briefingu ODS vyzval, aby opět zasedla k jednacímu stolu.

ČERNÁ OVCE

Prezident ani premiér nenaznačili, kdy se opět nad návrhem vlády sejdou, popřípadě kdy by mohlo dojít ke jmenování kabinetu, od kterého běží 30denní lhůta pro žádost o důvěru.

Nekomentovali rovněž složení kabinetu s výjimkou postu šéfa resortu zahraničí, kam zelení navrhli bývalého kancléře předchozího prezidenta Václava Havla.

"I z důvodů velmi křehkých vztahů s Rakouskem nedovedu pochopit, že by předseda vlády mohl považovat za vhodné, aby funkci ministra zahraničí zastával Karel Schwarzenberg," řekl Klaus.

Schwarzenberg emigroval v roce 1948 po převzetí moci komunisty a ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva, poté hospodařil na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

Topolánek k tomu pouze uvedl, že nevetoval jediné jméno nominované menšími koaličními partnery a že nový kabinet bude vládnout jen tehdy, bude-li moci realizovat reformní program.

"Tato vláda si jde pro důvěru pro reformní program... pokud by dostala důvěru a nemohla by řádně vládnout, přivedla by zemi k předčasným volbám," řekl premiér.

((Reportér: Jan Korselt; Autor: Dušan Bučánek; Editovala: Petra Vodstrčilová; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.korselt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK