IP banka, která je od února 2004 v konkurzu, vedla několik soudních sporů souvisejících s krachem IPB a požadovala několik desítek miliard korun za zrušení prodeje IPB.
Saluka v souvislosti s dohodou o smíru dále vzala zpět popření konkurzní pohledávky přihlášené do konkurzu Českou národní bankou za 11,3 milionu korun. Nomura také zahájila převod jí uplatňované pohledávky za více než 40 milionů korun na ČR.
"Saluka již dříve vzala zpět všechny incidenční žaloby vedené v rámci předmětného konkursního řízení proti pohledávkám přihlášeným finančními úřady," uvedla Nomura.
V rámci smlouvy o smíru se Nomura a Česko dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli zkrachovalé IPB. Dohoda předpokládá, že se k ní připojí i ČSOB, jež zkrachovalou IPB převzala za symbolickou korunu. V současnosti probíhají jednání mezi ČSOB a Nomurou.
Vláda v rámci urovnání sporu rovněž uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta o udělení milosti vyšetřovaným zástupcům Nomury v čele s Randallem Dillardem a Davidem Thirskem. Žádost o milost vyvolala nesouhlasné reakce politiků i právnické veřejnosti. Klaus žádosti odmítl vyhovět s tím, že se nedomnívá, že by šlo o takový veřejný zájem, aby měl pro blaho země milost udělit. Podle ministra financí Tlustého neudělení milosti na smlouvě s Nomurou nic nemění. Celé znění smlouvy by podle něj mohlo být zveřejněno na konci března příštího roku.
Kolik bude smír s Nomurou Česko nakonec stát, bude podle ministra financí známo během příštího roku. Suma by se měla pohybovat mezi nulou až sedmi miliardami korun, přičemž podle Tlustého hrozila Česku ztráta až 70 miliard korun.
IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během devadesátých let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. Česká národní banka na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a o tři dny později koupila peněžní ústav ČSOB. Její zástupci pak podali na bývalý management IPB desítku trestních oznámení.