Případ tohoto celního úniku šetří podle informací ČTK policie, která stíhá několik lidí v čele s bývalým vysokým funkcionářem firmy Bena Milanem Vomelou a bývalým jednatelem Tukového průmyslu a bývalým obchodním ředitelem Čepra Martinem Pechanem. Policie v souvislosti se vznikem dluhu prověřovala také roli celníků. Trvá sice podezření, že celníci porušili předpisy, vyšetřovatelům se ale nepodařilo najít tolik důkazů, aby mohli zahájit trestní stíhání. Vyšetřování celníků bylo proto letos v lednu definitivně odloženo.
Bena využívala od roku 1994 ke skladování nafty a benzinu prostory státní firmy Čepro, která má nádrže na palivo. Bena v nich údajně skladovala pohonné látky nakoupené v ČR, ale také nezdaněné zboží ze zahraničí. Při odčerpávání však firma podle policie nerozlišovala, zda jde o české nebo zahraniční zboží.
V roce 1996 uzavřela Bena smlouvu s Tukovým průmyslem, který v rámci kapacit Čepra provozuje veřejný celní sklad. Zboží, které je zde uloženo, se proclívá až při odbavení ze skladu. A právě do takového skladu začala Bena díky smlouvě údajně ukládat nakoupené pohonné hmoty. Když firma zboží odebírala, měl Tukový průmysl podle policie povinnost zajistit jeho proclení, což neudělal.
Podvod odhalili celníci při kontrole ropných produktů ve veřejném celním skladu. Celníci nyní po Beně a Tukovém průmyslu dluh vymáhají, firmy se brání u soudu. Ty jim zatím vycházejí vstříc. Již ve třech případech byl totiž verdikt celníků zrušen a věc vrácena zpět. Celníci musejí podle soudu jasně vymezit, po kom chtějí dluh uhradit. Celníci s verdikty soudu o vrácení ale nesouhlasí, a obracejí se proto na Nejvyšší správní soud s kasačními stížnostmi.