...roce 2008, ukázala kopie smlouvy zaslaná ve čtvrtek Reuters.
"Mandatorní sociální výdaje se budou vyvíjet tak, aby schodky veřejných financí dosáhly v roce 2008 (úrovně) 3,0 procenta HDP, v roce 2009 (úrovně) 2,6 procenta HDP a v roce 2010 (úrovně) 2,3 procenta HDP," uvádí text koaliční smlouvy.
"Uvalíme moratorium na přijímání zákonů zvyšujících mandatorní výdaje," uvádí dále text smlouvy, kterou koaliční strany podepsaly ve čtvrtek.
Stávající mandatorní výdaje chce koalice přehodnotit tak, aby jejich podíl na státním rozpočtu klesl do roku 2010 pod 50 procent. Počítají přitom s odstraněním valorizačních schémat u sociálních dávek mimo důchodů.
Daň z příjmu by se měla sjednotit na jedné sazbě mezi 17 a 19 procenty pro fyzické osoby i firmy.
Smlouva obsahuje i pojistku, podle níž vláda v případě, že nebude moci prosadit reformy, udělá krok k předčasným volbám a sváže návrhy reformních zákonů s hlasováním o důvěře.
Strany vládní koalice chtějí také připravit privatizaci ČSA, Letiště Praha a České pošty a posoudit i částečnou privatizaci Českých drah.
Ohledně prodeje státních akcií v elektrárenské společnosti ČEZ smlouva pouze konstatuje, že "bude rozhodnuto o optimálním zapojení hodnoty ČEZ do důchodové reformy".
Vláda také nebude podporovat výstavbu nových jaderných zdrojů [ID:nVOD848941].
Budoucnost připravované Topolánkovy vlády je však nejistá.
Tři koaliční strany mají v Poslanecké sněmovně stejný počet mandátů jako ČSSD a KSČM dohromady a Mirek Topolánek zatím nemá ani pro svůj druhý kabinet zajištěnou většinu při klíčovém hlasování o důvěře vládě.
((Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Jan Korselt; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: petra.vodstrcilova.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]