Gazprom koupí 50 procent akcií Beltransgazu a získá tak poloviční kontrolu nad běloruskou plynárenskou sítí. Podle uzavřené dohody bude Bělorusko platit za ruský plyn v hotovosti a Gazprom zaplatí za podíl v plynárenské síti také hotově.
Noční dohodou o cenách plynu se podařilo zabránit výpadku dodávek do některých evropských zemí, zejména do Polska a Německa. Gazprom trval na tom, že zásobování Běloruska omezí, pokud se nová cenová dohoda neuzavře do půlnoci na dnešek. Minsk na to chtěl odpovědět úplným zastavením tranzitu to Evropy.
Rusko pokrývá spotřebu plynu v Evropě z jedné čtvrtiny. Pětina dodávek ruského plynu pro Evropu jde přes Bělorusko, čtyři pětiny přes Ukrajinu. Český RWE Transgas odebírá plyn od Gazpromu přes ukrajinské plynovody.
Nové ceny pro Bělorusko budou platit po čtyři roky, stále ale nejsou na evropské úrovni. Evropským zákazníků Gazprom účtuje za 1000 krychlových metrů kolem 250 dolarů.
Gazprom vysvětlil svůj cenový nátlak na Bělorusko tím, že chce postupně zvýšit všem bývalým zemím Sovětského svazu ceny plynu na světovou úroveň. Za posledních 12 měsíců Rusko zdražilo plyn Ukrajině, Gruzii, Arménii a Moldavsku. Cenový spor s Ukrajinou před rokem postihl omezením dodávek několik evropských zemí, České republiky se to ale nedotklo.
Západní kritici obviňují Kreml z toho, že zneužívá plyn k politickému nátlaku a že trestá své sousedy za to, že se přiklánějí více k Západu. Bělorusko ale není tento případ, protože běloruský prezident Alexander Lukašenko se Západem nevychází dobře a usiluje o dobré vztahy s Moskvou, napsaly agentury Reuters a AP.