...pravidelném repo tendru. Bankám tak zůstala nadbytečná hotovost v objemu miliard korun.
Toto rozhodnutí, k němuž dospěla bankovní rada NBS na pravidelném týdenním zasedání, následuje po přímé intervenci na trhu, k níž banka přistoupila ve čtvrtek. Cílem intervence bylo podle představitelů NBS zastavit příliš rychlé zpevňování slovenské měny.
Centrální banka uvedla, že přijala v repo aukci nabídky v objemu 133,200 miliardy korun z celkových 150,351 miliardy.
Výsledek aukce korunu sice poněkud oslabil na úroveň kolem 34,435 za euro , ale poté se měna rychle vrátila k hranici 34,400 vůči euru, kde se nacházela před aukcí.
"Účelem tohoto kroku bylo podpořit intervence na devizovém trhu z minulého týdne," uvedla NBS.
Objem odmítnutých nabídek podle analytiků pravděpodobně odráží korunovou částku, za niž NBS nakoupila eura při čtvrteční intervenci.
Centrální banka se do věci vložila poté, co se koruna dotkla rekordních 34,050 za euro, a začala slovenskou měnu prodávat kolem hranice 34,200 k euru. Po několika vlnách prodeje koruna 28.prosince oslabila na 34,640 vůči euru.
NBS využila repo aukce proti koruně již v prvním kvartále roku 2005, kdy často nechávala bankám nadbytečnou hotovost, aby stlačila sazby krátkodobých úvěrů a odradila příliv spekulativního kapitálu.
"Repo tendr souvisí s intervencí z minulého týdne," řekl analytik ČSOB Marek Gábriš.
"Nedávalo by žádný smysl, aby centrální banka intervenovala na devizovém trhu a potom celou tu hotovost stahovala z trhu v repo tendru při sazbě 4,75 procenta."
Minimální úroková sazba v repo tendru byla stanovena na 4,70 procenta. Průměrná a maximální sazba činila 4,75 procenta, tedy stejně jako oficiální limitní sazba pro dvoutýdenní repo aukce.
Koruna se nyní nachází 10,5 procenta nad střední paritou ve směnném mechanismu ERM-2, k němuž se Slovensko připojilo v listopadu 2005 v rámci přípravy na přijetí eura v roce 2009.
Slovenská měna, jež rostla loni nejrychleji ve střední Evropě, se rovněž přiblížila horní hranici rozpětí plus/minus 15 procent definovaného ERM-2, v němž se musí udržet nejméně dva roky před vstupem do eurozóny.
"Centrální banka se zřejmě obává, že by koruna mohla prolomit hranici pásma ERM-2, pokud by zpevňovala dosavadním tempem," řekla vedoucí analytička Slovenské spořitelny Mária Valachyová.
"Dalším důvodem by mohlo být přesvědčení, že silnější koruna může působit negativně na vývozce," dodala Valachyová.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]