Loňské rozhodnutí nechat padnout rok 2010 jako termín přijetí eura podle něj bylo jednoduché. "Nejen že se nepoužilo vyšších příjmů státního rozpočtu k jejich rychlejší stabilizaci, ale bohužel se v roce před volbami příliš rozhazovalo," řekl. Srazit schodky veřejných rozpočtů o dvě až tři procenta by podle něj neměl být zásadní problém. "Je to na politické vůli a dohodě," podotkl.
Tůma se také vyjádřil k sílícímu kurzu koruny a řekl, že nevidí důvod, aby koruna během několika týdnů zásadně poskočila. Za posilováním koruny je podle něj nálada v regionu. "Není možné, aby každé čtyři neděle koruna posílila o čtyři pět procent. Takže obrat nastane, ale není jisté, jestli pak bude delší období stability, anebo se to vrátí zpět k posilování," uvedl.
Před koncem roku se s korunou obchodovalo jen v malých objemech, takže posledním hodnotám kurzu nepřikládá velkou váhu. "Nechce se mi vyvozovat žádné silné závěry pro první pololetí roku. Ale čím silnější kurz, tím nižší pravděpodobnost, že půjdeme v dohledné době s úroky nahoru," dodal.
Nynější prognóza centrální banky počítá s tím, že růst ekonomiky v letošním roce zpomalí. "Počítáme na rok 2006 se zhruba šesti procenty, na letošek s pěti a něco," řekl Tůma. Ministerstvo financí předpovědělo, že letošní růst zpomalí na 4,9 procenta. Za rok 2005 vzrostl HDP podle údajů Českého statistického úřadu o 6,1 procenta.