...kontraproduktivní.
Kritéria vznikla pro menší Evropskou unii, kdy bylo mnoho měn v podstatě vázáno na německou marku, a nyní nastal čas pro změnu, napsal Tůma pro evropské vydání listu Financial Times.
"Tehdy mohla ta pravidla být zcela legitimní, ale dnes zastarala a jsou kontraproduktivní," uvedl Tůma.
Česká vláda nedávno opustila plán na vstup do eurozóny v roce 2010, jemuž musí předcházet splnění přísných podmínek ohledně inflace, měnové stability a státního dluhu.
Zapojení do směnného mechanismu ERM-2, předstupně členství v eurozóně, by podle Tůmy pro ČNB, používající režim inflačního cílení inflace, nedávalo smysl. V rámci ERM-2 se mají měny států usilujících o přijetí eura držet v intervalu plus/minus 15 procent od střední parity vůči jednotné měně.
"Takový krok je zkrátka kontraproduktivní. Implikuje přechod od režimu zcela slučitelného s rámcem Evropské centrální banky na zpola fixní směnný kurs, jenž slučitelný není," dodal Tůma.
Guvernér rovněž kritizoval vstupní kritérium inflace, jež nesmí přesáhnout o více než 1,5 procentního bodu průměr tří zemí EU s nejpomalejší inflací.
Rozšíření EU zkomplikovalo splnění tohoto požadavku s tím, jak stoupla pravděpodobnost, že referenční hladina inflace bude stlačována zeměmi, jež trpí přechodným dezinflačním šokem, napsal Tůma.
"Používaná referenční úroveň je systematicky níž, než stála během druhé poloviny devadesátých let. To znamená, že oblíbený argument rovného přístupu zde neplatí," uvedl guvernér ČNB.
Představitelé Evropské centrální banky i Evropské komise opakovaně odmítli uvolnit požadavky pro přijetí eura s poukazem na to, že noví uchazeči by měli splnit stejná kritéria jako původní členské země eurozóny.
Pravidla pro přistoupení k jednotné měně byla stanovena v době, kdy měla Evropská unie 12 členů, zatímco nyní jich má 27. Jednotná měna začala být používána 1.ledna 1999 v 11 členských zemích, po vstupu Řecka a Slovinska používá euro 13 států.
((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]