Českou republiku začíná postihovat chudoba

15.10.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

V České republice přibývá domácností odkázaných na sociální dávky

V České republice přibývá domácností odkázaných na sociální dávky. Ve srovnání se zeměmi západní Evropy však působí náš sociální systém mnohdy demotivačně.

Podle velikosti tvoří 46,8 % sociálně potřebných samostatně žijící osoby, uvádí se v závěrech grantového projektu. Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Naprostá většina z těchto lidí (91,4 %) je bsez trvalého zaměstnání. Pouze necelá 4 % z nich jsou osoby výdělečně činné a zbývající tvoří samostatně žijící invalidní a starobní důchodci.

V ČR dodnes neexistuje pracoviště, které by bylo oficiálně pověřeno trvalým hodnocením hranic chudoby. Jediným kritériem je institut životního minima, které bylo u nás zavedeno jako reakce na transformační procesy v ekonomické sféře po roce 1990. Jeho tvůrci byli limitováni sladěním již existujících minimálních příjmových veličin - minimální mzdy a minimálního důchodu jako jediného zdroje příjmu. Částky životního minima mají vytvářet ochranu obyvatel před dočasnou příjmovou nedostatečností na rozdíl od příjmového minima nepracujících důchodců, kteří s ohledem na svůj věk a zdravotní stav vyžadují ochranu dlouholetou, často celoživotní.

Podíl příjmů čtyřčlenné rodiny žijící pod úrovní ŽM (

v procentech)

Dávky státní sociální podpory

22

Dávka sociální potřebnosti

64

Čisté pracovní příjmy

4

Nahrazující pracovní a ostatní příjmy

10

 

Věkové složení příjemců sociálních dávek k 30. 4. 1998 (v procentech)

Do 24 let

21

25 až 34 let

29

35 až 44 let

24

45 až 54 let

20

Více než

55 let

6

Zdroj: Ekonom 40/99

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU