Pod 57 dolarů se dostala i americká lehká ropa, jejíž cena klesla rovněž o dolar a půl na 56,86 USD za barel. Pro americkou to však minimum nebylo, protože její cena loni v listopadu z technických příčin dočasně klesla pod 55 dolarů.
Proti konci loňského roku již ropa z úrovně 61 dolarů ztratila asi sedm procent. Ve středu se propadla o 4,5 procenta, což byl nejprudší pokles od konce loňského dubna.
Ropu od konce minulého roku žene dolů teplé počasí na severovýchodě USA kde se spotřebovává nejvíce topného oleje na světě. Předpovědi počasí na nejbližší období nenaznačují, že by se v tomto regionu mělo ochladit. Předpokládá se tak, že poptávka po topném oleji bude tento týden proti průměru až o 33 procent nižší.
Analytici předpovídají, že nízká poptávka po topném oleji bude znamenat růst zásob ropných produktů. U destilátů, kam patří nafta a topný olej, se od dnešní zprávy o vývoji za minulý týden očekává růst zásob o 900.000 barelů. U zásob benzinu se čeká růst o 1,5 milionu barelů, zatímco u zásob ropy se počítá s úbytkem o 800.000 barelů.
Ceny ropy tlačí dolů i odliv investorů z celého trhu komodit. Výrazné ztráty zaznamenává především měď, která od počátku týdne spadla o deset procent a je nejlevnější od loňského dubna. Komoditní index Reuters/Jefferies CRB klesl ve středu o 2,8 procenta na 298,49 bodu. nejníže od loňského října.