"Úřad neshledává, že uvedení rodného čísla na pracovních smlouvách znamená automaticky porušení zákona na ochranu osobních údajů. Při podpisu pracovní smlouvy zaměstnance projevuje konkludentní (mlčky) souhlas s použitými osobními údaji, pokud je o jejich dalším zpracování informován," sdělila deníku mluvčí ÚOOÚ Hana štěpánková. "Výslovný souhlas je zákonem vyžadován pouze v případě užití citlivých údajů. Pro identifikaci osoby je ovšem dostačující uvedení data narození příslušné osoby," dodala mluvčí.
Podle mluvčí to znamená, že u starších pracovních smluv není nutné zamazávat rodná čísla ani si vyžádat dodatečný souhlas zaměstnance s uvedením rodného čísla, pokud je firma využívá v souladu se zákony. I v nových pracovních smlouvách může být podle Štěpánkové rodné číslo uvedeno, zaměstnanec však má být při podpisu smlouvy informován, k jakému účelu bude rodné číslo firmou využíváno.
Podle odborů je ale otázka, zda úřad nezvolil příliš volný výklad. "Podpisem pracovní smlouvy zaměstnanec potvrzuje, že souhlasí s dohodnutými podmínkami. Těžko z toho dovozovat, že souhlasí také s užitím rodného čísla," cituje Právo místopředsedkyni Českomoravské konfederace odborových svazů Marcelu Kubínkovou.