Ekonomové podle agentury Reuters v průměru odhadovali, že za prosinec vznikne 100.000 nových pracovních míst. U míry nezaměstnanosti se čekal výsledek beze změny. V říjnu klesla nezaměstnanost na pětiapůlleté minimum 4,4 procenta a za celý loňský rok její průměrná míra sestoupila na 4,6 procenta z 5,1 procenta v roce 2005.
Prosincový přírůstek pracovních míst byl nejvyšší od září. Statistici přitom revidovali vzhůru údaje za předešlé dva měsíce o celkem 29.000. Za poslední čtvrtletí tak v USA vzniklo přes 400.000 nových míst.
Dnešní údaje potvrdily, že největší světová ekonomika si i přes propad na trhu bydlení a těžkosti domácích automobilek zachovala sílu potřebnou k tvorbě zaměstnanosti. Ekonomové však předpokládají, že letos se průměrná míra nezaměstnanosti zvýší na 4,9 procenta.
S růstem zaměstnanosti začaly firmy svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, což ukazuje, že na trhu práce vzniká napětí schopné zvýšit inflační tlaky. Průměrné hodinové výdělky vzrostly proti listopadu o nezvykle vysokých 0,5 procenta, což byl nejvyšší přírůstek od loňského dubna. Za loňský rok se mzdy zvýšily o 4,2 procenta, nejvíce od 12měsíčního tempa z listopadu 2000.
Veškeré nové příležitosti vznikly v prosinci opět ve službách, kde se počet míst zvýšil o 178.000. Ubylo naopak míst ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví, kde jich zaniklo celkem 15.000. Tento trend růstu ve službách a poklesu v ostatních sektorech je patrný již od září.
Finanční trhy na zprávu reagovaly dalším výrazným posílením kurzu dolaru k euru až k hranici 1,30 USD. Akciové trhy v Evropě po údajích snížily předchozí ztráty a podobný trend naznačily i předběžné indikátory dnešního vývoje amerických akcií.