Západočeská plynárenská vytěsní akcionáře, dá 3153 Kč za akcii

08.01.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 8. ledna (ČTK) - Hlavní majitel Západočeské plynárenské (ZČP) vytěsní zbylé akcionáře. Za jednu akcii vyplatí RWE Gas International, držitel téměř 94 procent hlasovacích práv, 3153 korun. Cenu schválila mimořádná valná hromada. S akciemi firmy, již z dalších 4,28 procenta vlastní RWE Transgas, se na burze ani v RM-Systému téměř neobchoduje. Tisícovka malých vlastníků si akcie dlouhodobě drží a inkasuje dividendy. Jednání akcionářů trvalo téměř osm hodin, protože drobní držitelé cenných papírů napadali zejména nízkou výkupní cenu.

"Představenstvo považuje výši protiplnění za spravedlivou. Posudek vytvořil nezávislý znalec určený soudem," řekl šéf představenstva ZČP Roman Budinský. Firma s posudkem seznámila Českou národní banku, která přezkoumala jak metodologii, tak přiměřenost ceny a neshledala nedostatky.

Podle Soni Langové ze ZČP se za poslední půl rok prodalo "pouhých" 131 cenných papírů regionální plynařské firmy, což je méně než 0,02 procenta všech akcií společnosti. Průměrná cena akcií činila 6485 Kč. "Tato suma není relevantní, neboť obchody s akciemi byly za poslední roky minimální. Nikdo s nimi obchodovat nechtěl, firma vyplácela slušnou dividendu," řekla. Loňská řádná valná hromada schválila výplatu dividendy 315 korun na akcii, na což firma vyčlenila celý zisk roku 2005. Po úhradě zůstala podniku více než miliarda korun nerozděleného zisku z minulých let.

Drobní akcionáři ZČP dostanou peníze za akcie do měsíce ode dne zápisu vlastnických změn ve Středisku cenných papírů.

"Podáme žalobu na zneplatnění valné hromady," řekl Aleš Hodina, majitel stovek akcií ZČP. Podle něj je nabízená cena nižší než suma, za niž akcie nakupoval. Přijatelná by podle něj byla cena od 6000 korun výše. Navíc Hodina bral koupi akcií ZČP jako dlouhodobou strategickou investici, která se mu vracela solidní dividendou. "Akcie vykupují proti mé vůli a jsou mi sebrány za cenu, s níž nemohu souhlasit," uvedl. Podle Hodiny už se u některých společností podařilo proces vytěsňování soudně pozastavit, například u Obchodních tiskáren Kolín, Imperialu Karlovy Vary a plzeňského Typosu.

"Cena se nám nelíbí. Ještě dnes zastupitelé rozhodnou, zda se připojíme k žalobě, ale pravděpodobně ano," uvedl Hynek Sladký, zástupce obce Kyšice u Plzně, která jako jedna z mála v regionu akcie ZČP neprodala a dodnes drží 192 cenných papírů. Přijala by cenu mezi 5000 až 6000 korunami.

Čtyři přítomní drobní akcionáři ZČP ČTK řekli, že akcie vlastní už několik let a nechtěli se jich zbavovat. Jsou připraveni připojit se k žalobám na zneplatnění valné hromady. "Pokud její výsledek obchodní rejstřík zapíše, podáme další žalobu na výši ceny," dodal Hodina.

Dneškem se ZČP přiřadila ke zhruba 250 firmám, které předloňskou změnu zákona využily k ovládnutí celé firmy. Celkové náklady majitelů na výplatu menšinových podílníků podle průzkumu agentury Čekia překročily deset miliard korun. Vytěsňování kritizovali někteří senátoři a akcionáři.

ZČP, a.s., povede dočasně, nejdéle tři měsíce, dvoučlenné představenstvo. Ke konci loňského roku z něj odstoupil Miloslav Zaur. Důvodem byla jeho funkce jednatele ZČP Net, s.r.o, provozovatele distribuční soustavy, což energetický zákon nedovoluje. Představenstvo ZČP povede stále Roman Budinský, místopředsedou je Werner Wetekamp. Ze stejného důvodu opustili dvanáctičlennou dozorčí radu Klaus Homann a Thomas Merker, které vystřídají 9. ledna Josef Kastl a Dušan Malý.

ZČP utržila za předloňský rok 5,5 miliardy Kč, meziročně o 15 procent více. Nárůst zajistilo zdražení plynu. V čistém zisku se podnik meziročně propadl ze 337 na 245 milionů korun. Firma prodala v roce 2005 svým zákazníkům celkem 8222 GWh zemního plynu, meziročně o 0,7 procenta méně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK