"Neexistuje žádný právní titul, aby vodní dílo bylo k dispozici Slovenským elektrárnám," řekl Fico po jednání předsedů vládních stran. Správa elektrárny, kvůli které vede Slovensko dlouholetý spor s Maďarskem, by proto podle něj měla patřit státu.
Premiér se odvolal na první výsledky právních studií nájemní smlouvy mezi Slovenskými elektrárnami a státním podnikem Vodohospodářská výstavba, pod který spadá i gabčíkovská elektrárna. Tyto analýzy podle Fica potvrzují, že smlouva je neplatná.
Předchozí vláda Mikuláše Dzurindy podle Fica nevýhodně prodala 66 procent SE italskému Enelu a současně bezdůvodně podepsala smlouvu na 30letý pronájem gabčíkovské elektrárny. "Slovenská republika tak přichází o 1,5 až dvě miliardy (slovenských) korun (1,2 až 1,6 miliardy Kč) ročně," řekl premiér. Vláda podle něj udělá vše proto, aby elektrárna vyráběla elektřinu "ve prospěch" Slovenska, a ne Enelu.
Slovensko se s Maďarskem dohodlo na projektu pro výstavbu a provoz soustavy vodních děl Gabčíkovo - Nagymaros před téměř 30 lety. Slovenská strana svou část postavila, zatímco Maďarsko od výstavby dolního stupně po pádu komunismu upustilo. Platnost dohody potvrdil v roce 1997 mezinárodní soud v Haagu, země se však dosud nedohodly na společném postupu podle tohoto rozsudku.