"Poprvé by se tak dvě země v Evropě dohodly na používání jedné palubní jednotky," řekl Feix. Dodal, že diskuse o podobné spolupráci mezi 25 členy Evropské unie probíhají již téměř dva roky. Česko-rakouská spolupráce by byla prvním fungujícím projektem tohoto druhu, ke kterému by se v případě zájmu mohly postupně připojovat další státy.
První rozhovory o česko-rakouské spolupráci začaly loni v létě. V říjnu byly pozastaveny, protože česká strana se chtěla plně soustředit na zavedení vlastního systému elektronického mýtného, píše CBW.
"Rakouská strana má zájem," prohlásil Feix, který očekává, že jednání ještě tento měsíc vyústí v oficiální rozhodnutí. "Nyní je důležité vyřídit některé podrobnosti a vyřešit otázky, jako je například ochrana dat," řekl Feix.
Spolupráce s Rakouskem by byla výhodná zejména pro řidiče nákladních automobilů, kteří by nemuseli používat dvě rozdílné palubní jednotky. "Mnozí z nich se již ptají, proč nemohou používat jen jednu jednotku, když jsou oba systémy od Kapsche," řekl Feix.
Elektronické mýtné musí v České republice od 1. ledna platit nákladní vozidla a autobusy s hmotností od 12 tun na na téměř 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Za první týden se na mýtném vybralo více než 63 milionů korun. Podle odhadů ministerstva dopravy se letos na mýtném vybere asi 2,4 miliardy korun, podle firmy Kapsch bude výnos vyšší než tři miliardy korun.